Saleziáni dona Bosca majú prvý prípad kňaza nakazeného na koronavírus

(Poprad, 21. marca 2020) – Prvým katolíckym kňazom na Slovensku, ktorý mal pozitívny test na koronavírus, je 54-ročný Salezián dona Bosca z rehoľnej komunity v Poprade-Veľkej. O pacientovi informovala prešovská Fakultná nemocnica s poliklinikou cez svoju hovorkyňu Renátu Cenkovú vo štvrtok 19. marca, že „pacient je v domácej karanténe v Poprade“.

Ide o spolubrata, ktorý pochádza z Českej republiky a mal pozitívnu cestovateľskú anamnézu: 9. marca sa vrátil do Popradu po niekoľkodňovej návšteve v Čechách. V nedeľu 15. marca mu počas dňa stúpala teplota; direktor komunity po opakovanej konzultácii s popradskou nemocnicou ho odviezol v utorok 17. marca ráno na test do prešovskej fakultnej nemocnice. Keďže zdravotný stav spolubrata nevyžadoval hospitalizáciu, vrátil sa do domácej karantény.

Rovnako, ako český spolubrat, od štvrtka 19. marca – kedy bol oznámený pozitívny výsledok testu – je v karanténe aj celá popradská saleziánska komunita, vrátane dvoch saleziánov, ktorí sa tam v tom čase nachádzali kvôli iným povinnostiam.

V Poprade a okolí boli následne identifikované aj osoby, ktoré sa so spolubratom stretli po jeho návrate z Čiech. Všetky dotknuté osoby sú v preventívnej domácej karanténe. Až do momentu, kým sa neprejavili teploty, spolubrat netušil, že môže byť nakazený. Všetkým, ktorí pre túto jeho situáciu tiež znášajú preventívnu karanténu, vyjadruje saleziánska komunita v Poprade ľútosť, že k takej situácii došlo, zahŕňa ich do svojich každodenných modlitieb a ďakuje za pochopenie.

rhsdb

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.