Saleziáni pomáhajú obetiam zemetrasenia v Ekvádore

(Manta, Ekvádor, 21. apríla 2016) – "Ľudia, pre ktorých pracujeme v škole a vo farnosti, prechádzajú časom smútku a núdze. Pozývam všetkých k postoju solidarity v tomto Roku milosrdenstva," uviedol don Jorge Molina, provinciál Ekvádora po tom, čo sa dopočul o situácii mnohých ľudí po zemetrasení. Najmenej 400 ľudí zahynulo v dôsledku zemetrasenia o sile 7,8 stupňa Richterovej stupnice, ktoré zasiahlo uplynulú sobotu severozápadný Ekvádor.

Don Luis Mosquera SDB, direktor komunity v Mante a ostatní saleziáni sú zaneprázdnení pochovávaním obetí a utešovaním tých, ktorí prežívajú stratu blízkej osoby. Čakajú v nádeji, zatiaľ čo záchranári sa snažia vyslobodiť ľudí uväznených v troskách.

"Na saleziánskej škole San Jose je 1800 študentov, ktorí ostali bez domova. Mnohí z nich bývajú v oblasti blízko školy, kde je škoda nenapraviteľná, je tu mnoho smutných príbehov straty milovaných," hovorí Marcelo Mejia, delegát pre sociálnu komunikáciu provincie Ekvádor.

Saleziánsky kostol Panny Márie Ružencovej je zatvorený kvôli štrukturálnemu poškodeniu, ale je bežné vidieť veriacich modliť sa pri jeho dverách. Don Sanchez, kňaz vo farnosti s viac ako 8000 veriacimi, ich víta a pomáha spolu s farskými pracovníkmi.

Don Molina vytvoril podporný tím, ktorý sa venuje tejto ťažkej kríze. Poškodenie školy, komunity, farského kostola a domu na duchovné obnovy je veľmi vážne. Provincie v rôznych krajinách poslali správy s vyjadrením solidarity a hľadajú s provinciálnym ekonómom spôsoby, ako pomôcť v týchto ťažkých časoch.

Medzitým podľa hesla "Nemôžeme vyriešiť všetko, ale môžeme pomôcť s niečím, zvlášť v oblastiach, kde sú prítomní saleziáni" začali všetky saleziánske domy v krajine pracovať na zbierke pohotovostnej pomoci a koordinovať prácu dobrovoľníkov v oblastiach najviac zasiahnutých silným zemetrasením.

"Pomáhame viac ako 7000 rodinám. Potrebujeme finančné zdroje k zakúpeniu jedla a liekov, ľudia sú vo veľkom zúfalstve a ich bolesť pokračuje so stratou ich milovaných. V budúcnosti budeme musieť opraviť škody, ale teraz si musíme najprv všímať ľudí," hovoria saleziáni.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.