Saleziáni previezli 48 chlapcov zo sirotinca v Ľvove na Slovensko

(Ľvov/Bratislava, 1. marca 2022) – Od vypuknutia konfliktu na Ukrajine sa saleziáni snažili dostať na Slovensko desiatky chlapcov zo saleziánskeho sirotinca v Ľvove. Podarilo sa vytvoriť bezpečný koridor a v noci 26. februára autobusom prejsť hranicu a priviesť ich na Slovensko. Ubytovanie majú zabezpečené v rodinách a saleziánskych domoch.

Na prvé hodiny na Slovensku im otvoril svoje dvere Dom Mamy Margity, kde sa 48 chlapcov vo veku 6 – 16 rokov, spolu s dvoma vychovávateľkami, zotavuje z cesty. Okrem mnohých ochotných štátnych úradníkov s prevozom veľmi operatívne pomohol Košický samosprávny kraj a dopravná spoločnosť Eurobus.

V prevoze sirôt bolo zapojených množstvo ľudí, štátnych úradníkov, ktorí v rekordnom čase pomohli saleziánom vybaviť všetky úradné náležitosti. „Bez nich by sme to nedali. Ich práca bola oveľa väčšia: nevieme to presne ani pomenovať, je to množstvo úradníkov od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny až po pohraničiarov a na záver aj CDR Prešov,“ podelil sa o svoje dojmy vikár provinciála Peter Jacko, ktorý strávil noc v aute na hranici, v očakávaní skupiny.

Don Karol Maník, bývalý provinciál na Ukrajine: „Celú sobotu som bol na telefóne. Volali nám úradníci, ktorých sme nikdy nevideli, iba počuli po telefóne. Naozaj ani sami nevieme, kto všetko nám pomáhal. Bohu vďaka za všetkých, ktorí nám pomohli.“

Toto je zrejme len prvá fáza a určite bude ešte potreba sa angažovať. Situáciu môžete sledovať na saleziánskej facebookovej stránke. Ak chcete byť informovaní, akú pomoc saleziáni na Ukrajine aktuálne potrebujú, napíšte na mail pomocukrajine@saleziani.sk.

Možnosti, ako podporiť ukrajinských saleziánov v ich diele nájdete TU alebo na darujme.sk.

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.