Tretí deň Synody saleziánskej mládeže bol plný zaujímavých aktivít, ktoré mladým ľuďom dodali energiu a nadšenie. Skupinové aktivity, zhromaždenie, kúzelnícka šou a zdieľanie urobili tento deň nezabudnuteľným a plodným.
Po svätej omši sa prvé zasadnutie Synody saleziánskej mládeže začalo zhromaždením v novopostavenom amfiteátri s príznačným názvom „Pole snov“. Hlavný koordinátor Synody don Joebeth Lorbeth predstavil tému: „Prvky sna“ s úvahou o dôležitosti snov, pričom sa zameral na prorocký sen dona Bosca vo veku deväť rokov. Vysvetlil, že sny často odhaľujú cieľ nášho života, a zdôraznil, že sen dona Bosca bol Božím zjavením, ktoré formovalo jeho poslanie. Don Joebeth hovoril o kľúčových prvkoch sna vrátane prítomnosti mladých ľudí, lekcie o používaní láskavosti namiesto sily a o vedení Panny Márie. Povzbudil mladých, aby sa zamysleli nad svojimi vlastnými snami a pýtali sa, či je Boh autorom ich túžob.
Nasledovalo slávnostné posvätenie Parku snov. Obrad mal mariánsku tematiku s čítaním a piesňami, vrátane čítania sna dona Bosca z deviatich rokov. Slávnosti predsedal kardinál Ángel spolu so zástupcami troch vetiev saleziánskej rodiny, ktoré založil don Bosco. Don Thatty, rektor chrámu Colle Don Bosco, vyrozprával históriu tohto miesta. Umberto Musso, starosta mesta Castelnuovo Don Bosco, bol ohromený týmto stretnutím mladých ľudí a globálnym vplyvom dona Bosca. Kardinál Ángel zároveň povzbudil mladých ľudí, aby išli za svojimi snami, a zdôraznil, že Boh môže viesť k veľkým veciam, ak začnú od skromných začiatkov.
Po rannej reflexii sa účastníci zapojili do diskusií v malých skupinách, kde sa podelili o svoje myšlienky o tom, čo ich inšpiruje k rozpoznaniu a plneniu svojich snov. Tieto dôverné rozhovory umožnili mladým ľuďom hlbšie sa navzájom spojiť a vymeniť si príbehy o ľuďoch, udalostiach a skúsenostiach, ktoré formovali ich životy.
Popoludní nasledovala zaujímavá aktivita „Obchodníci so snami“. Každá skupina mala za úlohu vybrať si zo snov dona Bosca prvok, ktorý považujú za mimoriadne inšpiratívny pre dnešnú mládež. Pomocou mobilných telefónov vytvorili krátke videá, v ktorých tieto prvky dramatizovali, či už prostredníctvom monológov, dialógov, rozprávania príbehov alebo dramatizovaných scén. Dúfali, že tieto videá budú účastníkom po návrate domov slúžiť ako cenné nástroje, ktoré im pomôžu oživiť saleziánske hnutie mládeže v ich miestnom kontexte.
Popoludní sa účastníci Synody zišli na plenárnom zasadnutí, kde sa oboznámili s pravidlami synodálneho procesu. Zástupcovia jednotlivých jazykových skupín predstavili zhrnutia prvej časti pracovného dokumentu, o ktorom sa diskutovalo v pondelok. Tento dokument sa zameriaval na sny mladých ľudí a skúmal, prečo sú významné a ako sa dajú uskutočniť. Delegáti boli vyzvaní, aby napísali vysvetľujúce otázky alebo navrhli zmeny, čím sa zabezpečila spolupráca a inkluzívny proces.
Počas tohto času sa samostatne stretli Saleziáni dona Bosca a Dcéry Márie Pomocnice, aby určili desať kľúčových bodov svojho pracovného dokumentu. Tieto body budú tvoriť „saleziánsky dekalóg“, konkrétny návrh, ako môžu saleziáni účinne sprevádzať mladých ľudí pri napĺňaní ich snov.
Večernú časť dňa spestrila iluzionistická šou „Čaro dona Bosca“, ktorú pripravili traja španielski saleziáni. Ich triky a predstavenia zaujali publikum; priblížili spôsob, akým sám don Bosco používal ilúziu, aby zaujal mladých ľudí a učil ich viere. Toto predstavenie vytvorilo veľmi radostnú atmosféru a potvrdilo platnosť a príťažlivosť metód dona Bosca.
Na záver dňa sa mladých účastníkov hlboko dotklo slovko na dobrú noc od Romana, saleziána prednovica z Ukrajiny. Podelil sa o svoje skúsenosti s prácou so saleziánmi počas prebiehajúceho konfliktu, pričom vyzdvihol starostlivosť a prítomnosť, ktorú poskytujú mladým ľuďom uprostred vojny. Vyzval mladých ľudí, aby si uvedomovali Božiu prítomnosť vo svojom vlastnom živote, a to aj uprostred utrpenia.
Zdroj: infoans.org
Foto: infoans.org, Štafan Hlušák