Saleziánky na stretnutí v Poľsku hovorili o integrácii dôsledkov komunizmu

(Poľsko/Konstancin-Jeziorna, 6. júna 2019) – V dňoch 27.-29. mája sa v Poľsku stretli saleziánky z provinciálnych rád východnej Európy, aby spolu hovorili o vplyve komunizmu v našich krajinách a o tom, ako v danom období žila saleziánska charizma. Stretnutie sa konalo v duchovnom centre pallotínov v Konstancin-Jeziorne.

Generálna predstavená sr. Yvonne Reungoat začala stretnutie živou spomienkou na známu slovenskú sestru, ktorá prežila obdobie po páde komunizmu v hlbokej vďačnosti za zrod nových povolaní a rozvoj Inštitútu na Slovensku. Pripomenula aj samotného pápeža sv. Jána Pavla II., ktorý vyšiel práve z týchto životných okolností, a predsa svojou charizmou obohatil celú Cirkev.

Sestrám bol predstavený rozvoj Inštitútu v jednotlivých krajinách počas obdobia komunizmu. Okrem toho mali čas na podelenie sa v multinárodnostných skupinách, kde spoločne hľadali a načrtli aj isté stratégie, ktoré by mohli byť nápomocné pri spracovaní a integrácii dôsledkov komunizmu. Saleziánky si tiež pripomenuli ovocie veľkonočného tajomstva, ktoré dnes žiari zo života mnohých svedkov tých čias.

„Bola som veľmi rada, že sa ideme spolu ako východná Európa pozrieť na to, čo komunizmus v nás vyvolal a aké následky nám priniesol. Prednášky boli zaujímavé a mne veľmi pomohli ďalej sa zorientovať v tejto téme,“ podelila sa o svoje skúsenosti sr. Marta Baňasová FMA, zodpovedná za pastoráciu mládeže.

Účastníčky svojimi prednáškami obohatila aj prof. Lodovica Zanet a slovenský salezián don Michal Vojtáš SDB.

Zdroj: www.salezianky.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.