Saleziánky spravujú v Košiciach kolégium pre rómske dievčatá

(Košice, 4. júna 2021) – Saleziánky uverejnili na svojom webe rozhovor so sestrou Zuzanou Saloňovou o novom pastoračnom projekte pre rómske dievčatá s názvom Kolégium Márie Romero. „Mini internát“, ako ho pracovne nazývajú, funguje na rodinnej báze a spája v sebe ubytovací a výchovný prvok.  

„Uvedomili sme si, že deti, ktoré sprevádzame niekoľko rokov, čo znamená drinu mnohých ľudí na stretkách, omšiach, pri návšteve rodín, v kontakte s učiteľmi, v mentoringu, sa v určitom momente svojho života dostanú do bodu, že majú potenciál rásť.

Prostredie, a Luník IX je deštruktívne prostredie, pretože je to geto, ich sťahuje dole. Vnímali sme potrebu zabezpečiť týmto deťom bezpečné a podnetné prostredie a intenzívnejší kontakt so strednou triedou a slovenským prostredím. Zároveň sme chceli ostať v kontakte s ich zákonným zástupcami, posilňovať ich zodpovednosť, chceli sme, aby dievčatá nepretrhli kontakt s vlastnou kultúrou a prostredím,“ opisuje vznik tohto projektu sestra Zuzana.

V rozhovore sa dozviete ako kolégium funguje, v čom je výchova rómskych dievčat špecifická a aká je vízia tohto projektu do budúcnosti. Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

Zdroj: salezianky.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.