Saleziánske kilo pomôže rodinám v núdzi

(Bardejov, 19. decembra 2012) – Charitatívna akcia Saleziánske kilo spojila dobrovoľníkov a spríjemní Vianoce niektorým Bardejovčanom. Dobrovoľníci  zbierali od ľudí darované potraviny, ktoré poputujú do sociálne slabých rodín.

V predajniach potravín v Bardejove sa počas dvoch dní vystriedalo desať dvojíc dobrovoľníkov. Ľudia počas Saleziánskeho kila mohli rodinám v núdzi venovať potraviny v ľubovoľnom množstve.

Dvojdňovú charitatívnu akciu si pod patronát zobrali miestni saleziáni. Dobrovoľníci sa inšpirovali dobročinnými aktivitami, ktoré sa v podobnom duchu organizujú na sídlisku Sekčov v Prešove už niekoľko rokov.

„Rozmýšľali sme, ako by sme pomohli rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Konkrétne poznáme aj my množstvo ľudí z nášho okolia, ktorí prišli o prácu. Prišlo nám to ako vhodná forma. Ľudia na to reagujú pozitívne a zastavujú sa sami. Duch Vianoc je aj o dávaní,“  povedal dobrovoľník Peter Harčár.

Na pomoc bardejovským rodinám dobrovoľníci nakupujúcich upozorňovali nenásilne, cez rozdávané letáčiky.

„Snažíme sa tu trošku atmosféru Vianoc premeniť aj v tom duchu, aby sa ľudia z toho navyše, čo majú, naučili dávať tým, ktorí nemajú nič, alebo veľmi málo. Sme prekvapení, že sú štedrí, aj keď tento región zďaleka nepatrí k bohatým,“ hovorí Marek Šimco.Zozbierali pätnásť  škatúľ

Nakupujúci, ktorí sa pri dobrovoľníkoch pristavovali, darovali najmä trvanlivé potraviny, múku, mlieko, olej, ale aj sladkosti. Za jeden deň sa im podarilo nazbierať zhruba pätnásť kartónových škatúľ darovaných potravín.

„Chcela som niekomu urobiť radosť na Vianoce. Ako vdova som sama 28 rokov a viem, ako to býva na Vianoce. Prispela som dvoma kilami cukru a cestovinami,“ hovorí Salomea Deáková.

„Každý sa môže ocitnúť v núdzi a keď sa viacerí ľudia spoja a darujú maličkosti, dokážu pomôcť. Darovala som preto nejaké strukoviny a džemy,“ povedala Danka Fellegiová.Predsviatočnú pomoc rodinám organizujú chlapi

V Bardejove funguje pomoc a podpora pre sociálne slabšie rodiny už posledných desať rokov.

„Chlapi, ktorí pracujú, chceli podporiť tých, ktorí to potrebujú. Organizujeme skôr nárazové akcie, ale nechceme to siliť. Povedali sme si, že to skúsime. Je to skôr o pomoci ľuďom počas núdze či prechodného obdobia rodinám bez príjmu. Dali sa dokopy nápady, inšpirovala nás akcia, ktorá sa úspešne robí na Sekčove v Prešove,“ priblížil salezián a bardejovský farár Ivo Štofej.

Do akcie Saleziánske kilo sa zapojilo 25 dobrovoľníkov. Pomoc v podobe darovaných potravín bude adresovaná cez databázu rodín, ktoré to potrebujú. Anonymnú pomoc môžu Bardejovčania aj sami nasmerovať.

„V kostoloch prebieha aj zbierka s logom Saleziánskeho kila, kde sú pokladničky. Ľudia môžu hodiť ľubovoľnú čiastku na zakúpenie potravín pre chudobných a zároveň tam môžu vhodiť adresu rodiny, ktorá pomoc potrebuje,“ dodal I. Štofej.

Potraviny budú do rodín distribuované v priebehu posledného adventného týždňa pred Vianocami.

2012_12_19_kilo.jpg

Informoval: Vladimír Ilečko

Prevzaté z www.bardejov.korzar.sme.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.