Saleziánski mladí z celého Slovenska pricestovali do Bratislavy na víkend blahorečenia

(Bratislava, 29. septembra 2017) – Saleziánske stredisko na Mamateyovej privítalo stovky mladých, ktorí v predvečer blahorečenia Titusa Zemana pricestovali do hlavného mesta. Ubytovanie, stravu a najmä zážitok rodinného ducha im sprostredkuje viac ako 200 rodín z bratislavských saleziánskych stredísk.

„Keď som prišla, tak som sa tešila, že je tu veľa mladých ľudí. Hrala hymna Titusa Zemana, a to navodilo veľmi dobrú atmosféru,“ hovorí o svojich dojmoch animátorka z Bystrice. Momentálne sa v Bratislave nachádza 470 mladých z 25 slovenských saleziánskych stredísk, medzi nimi aj mladí zo Slovinska, Talianska, Bieloruska a Ukrajiny.

Pozdraviť pútnikov do petržalského saleziánskeho strediska prišiel aj provinciál saleziánov Jozef Ižold SDB a provinciálna predstavená saleziánok Jana Kurkinová FMA. „Chcem vás povzbudiť, aby ste prosili za svoje povolania, za vašu cestu životom. Človek sa pýta, čo so sebou, ako orientovať svoj život. Toto blahorečenie je veľmi špeciálne a je zvlášť vzácne pre mladého človeka. Titus Zeman je patrónom, je mučeníkom pre povolania. Proste, aby ste aj vy našli tú odvahu, tak ako našiel on, pri Pánovi, darovať svoj život niekomu,“ prihovoril sa mladým provinciál.

O to, aby bola slávnosť blahorečenia a sprievodný program prístupný aj mladým zo vzdialenejších miest sa postaral pastoračný tím zložený zo saleziánov, sestier saleziánok, dobrovoľníkov a predstaviteľov združení Laura a Domka. Organizátori odovzdali každému účastníkovi balíček, ktorý obsahoval mikinu, vstupenku na sobotný mládežnícky ceremoniál v Hant aréne a doklad o bezplatnom cestovaní MHD počas víkendu. Prvým spoločným podujatím, ktoré pútnici navštívia bude večerná modlitbová vigília v Katedrále sv. Martina o 20:00. Okrem oficiálnych častí programu blahorečenia sa spolu s hosťovskými rodinami môžu tešiť aj na stretnutie s hlavným predstaveným saleziánov Ángelom Fernándezom Artimem SDB.

„Máme veľkú radosť, že mladí z celého Slovenska môžu prísť nielen na sobotu, ale na celý víkend. Tiež, že budú môcť zažiť všetky tie udalosti spojené s blahorečením a prijatie do rodín, ktoré v dnešnej dobe podľa nás veľmi potrebujú,“ povedala sestra Marta Baňasová FMA, členka pastoračného tímu.

Animácia mladých sa začala už niekoľko mesiacov pred samotným blahorečením. Pre žiakov a študentov základných, stredných i vysokých škôl boli na stránke tituszeman.sk k dispozícii katechézy zamerané na osobu budúceho blahoslaveného. „Vďaka Titusovi Zemanovi majú mladí príležitosť pozrieť sa aj do našej minulosti. Do tej minulosti, ktorá má aj dramatické chvíle prenasledovania,“ povedal delegát pre pastoráciu povolaní Pavol Boka SDB.

„Všimol som si, že tento rok sa medzi mladými zvýšil záujem o aktivity alebo naše ponuky, ktoré sa týkajú povolania, čo je v súvislosti s Titusom Zemanom ako mučeníkom za duchovné povolania zaujímavá vec,“ dodal Boka.

mkFoto: Katarína Berešová FMA

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.