Šírenie úcty k Božiemu služobníkovi Titusovi Zemanovi

(Žilina, 19. decembra 2014) – Saleziáni dona Bosca v Žiline pripravili v polovici decembra autorské divadelné predstavenie na motívy života saleziána a mučeníka pre vieru dona Titusa Zemana. Návštevníkov čakal nielen strhujúci príbeh prevádzania za hranice, vypočúvania a mučenia, ale aj priblíženie detstva a študentských rokov.

Samotný príbeh života a scenár vyskladali študenti ponoviciátu v Žiline na základe kníh a výpovedí súčasníkov saleziána dona Titusa Zemana. Pri príležitosti jeho 100. výročia narodenia a 46. výročia úmrtia, uvedú v januári predstavenie aj v jeho rodisku vo Vajnoroch. „Minulý rok nás oslovil, teraz už bývalý predstavený saleziánov na Slovensku don Karol Maník, s tým, aby naša komunita ponovicov pomohla pri šírení úcty k Božiemu služobníkovi Titusovi Zemanovi. Keď sme si sadli nad plány a riešili ich, tak okrem menších aktivít, ktoré sme pripravili, sme sa rozhodli skúsiť aj divadelné predstavenie,“ uviedol scenárista Daniel Holúbek. Za tri mesiace nácvikov, učenia sa textov a skúšok choreografií sa komunite formátorov a študentov podarilo vytvoriť predstavenie pre dospelých i mladých.

V príbehu vykreslili najmä prevádzanie saleziánov cez hranice i procesy vypočúvania a mučenia. Pre nejedného herca bola jeho postava výzvou. „V situácii, keď som mal zahrať utrpenie, keď ho trápila situácia bratov, keď ho mučili, bolo veľmi ťažké vžiť sa do postavy dona Titusa. Do toho, čo som nezažil,“ dodáva Bohuš Levko, predstaviteľ Titusa Zemana. „Myslím si, že je potrebné si uvedomiť, že zlo je súčasťou nášho života. Našou snahou bolo, aby sme neurobili naivnú rozprávku, aby to bolo sladké a podobne. Keď sme písali scenár, cielene sme zapojili aj prvok utrpenia,“ priblížil Vlastimil Vajďák predstaviteľ komunistu Miloša Vránu. Prípravám predstavenia venovala komunita spolu s deťmi a mladými z oratória všetok svoj voľný čas. Výber hercov do konkrétnych úloh podmienili viaceré faktory. „Charakteristiky postáv sme sa snažili prispôsobiť aj jednotlivým povahovým a charakterovým črtám bratov a aj chlapcov a dievčat, ktorých sme k divadlu prizvali,“ dodal režisér Jozef Skala.

Decembrová premiéra nebola posledným uvedením divadelného predstavenia. Všetci fanúšikovia a záujemcovia sa už teraz môžu tešiť aj na januárové uvedenie pre SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline či slávnostné predstavenie na spomienkovej slávnosti vo Vajnoroch.

 

Informovala Kristína Zelná

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.