Situácia saleziánov po ničivom tajfúne na Filipínach: Pomoc je potrebná

(Manila, Filipíny, 14. novembra 2013) – Celková situácia saleziánov na Filipínach je podľa informácií, ktoré sa k nám dostávajú k pondelku, 11. novembra, nasledovná:

Severná provincia (FIN): Manila nebola dramaticky zasiahnutá, ostatné domy, vrátane tých, ktoré sa nachádzajú vo všeobecne veľmi zasiahnutých oblastiach, sú v poriadku (to znamená komunity v Naga a Legazpi).

Južná provincia (FIS): Komunity v a blízko mesta Cebu sú tiež v poriadku. V priamom zásahu tajfúnu sa nachádzal severný cíp ostrova Cebu. Na tomto území sa nachádzajú dve komunity, jedna v Borangan, vo Východnom Samare a ďalšia v Dumnagas, Iliolo. S týmito komunitami nebola možná žiadna komunikácia, komunita v Borongan však hlásila, že mesto bolo vybrané ako veliteľský post pre pomocné operácie vo Východnom Samare. V tejto komunite pracujú traja saleziáni.

Komunity provincií FIN aj FIS sa pripojili k národnému úsiliu pomocných síl v prospech ľudí, ktorí stratili svoje domovy, vlastníctvo, dokonca aj svojich milovaných počas zúrenia tajfúnu, ktorý je považovaný za doteraz najsilnejší. V južnej provincii FIS boli mnohé aktivity prerušené kvôli koncentrácii na záchranné a pomocné operácie.

Študenti, učitelia a laickí spolupracovníci v našich inštitútoch sú zahrnutí do zbierok, príprav a balení výrobkov, ktoré pošlú na rôzne ostrovy, ktoré boli zasiahnuté tajfúnom. Prvá zásielka 25 tisícov balíkov bude čoskoro odoslaná prostredníctvom saleziánov, vlády alebo inej neziskovej organizácie.

Jedna z komunít Sestier Panny Márie Pomocnice kresťanov v západnej provincii Negros, ktoré sa nachádza v priamom zásahu tajfúnu, utrpela škody. V Minglanille na Cebu sestry otvorili gymnázium a triedy na prvom poschodí, aby ubytovali bezdomovcov, pomohli ľudí, ktorí boli zasiahnutí a ponúkli materiálnu pomoc tým, ktorí ju potrebujú.

Provinciálne komunity v Manile i Cebu fungujú a komunikujú normálne, preto akákoľvek pomoc bude poskytnutá prostredníctvom týchto dvoch centier.

2013 11 14 ANS Filipiny

Informácie k 13. novembru sú nasledovné: Na Filipínach je teraz po devastácii spôsobenej tajfúnom Haiyan čas na spočítanie škôd a pomoci potrebnej pre všetkých, ktorí boli rôznymi spôsobmi postihnutí nešťastím. Saleziánska misijná kancelária vykročila do akcie na podporu pomocných aktivít.

Ničivý tajfún za sebou zanechal takmer 10 tisíc mŕtvych, 2000 nezvestných, 600 tisíc ľudí bez domova a celkovo 10 miliónov ľudí, ktorí boli akýmkoľvek spôsobom poškodení. Okolo 4 miliónov detí bolo oddelených od svojej rodiny. S postupom času môžeme lepšie porozumieť obrovskému rozsahu tragédie a potrieb obyvateľstva.

Dary sú urgentne potrebné na získanie jedla, vody a ďalších pre život potrebných zásob. Keďže saleziáni už pracovali v postihnutých oblastiach, boli schopní okamžitej odozvy.

Všetkých 266 saleziánskych misionárov pôsobiacich v krajine je momentálne zaangažovaných do koordinácie pomoci obyvateľstvu a poskytujú prvú pomoc núdznym. Saleziánsky dom v Cebu bol vybraný ako oficiálne centrum pomoci v spolupráci s národnou jednotkou krízového manažmentu. Už odtiaľ distribuovali 25 tisíc záchranných balíčkov.

Biskup Precioso D. Cantillas, saleziánsky biskup v Maasin, píše: „Moja diecéza bola ušetrená veľkej deštrukcie Božou milosťou a láskyplnou starostlivosťou. Farský kostol má poškodenú strechu. Zmobilizovali sme veriacich na pomoc našim susedným diecézam. Teraz ani v nasledujúcich niekoľkých týždňoch nebudeme mať elektrinu. Máme limitované zásoby benzínu. Jedlo je stále dostupné na miestnych trhoch. Momentálne sa snažíme zozbierať od našich veriacich toľko pomoci, koľko môžeme, aby sme ju rozšírili na blížnych, ktorí sú v krajnej núdzi.“

„Saleziáni boli na mieste a pripravení hneď zasiahnuť,“ povedal don Mark Hyde, výkonný riaditeľ saleziánskych misií, odkazujúc na fakt, že saleziáni pracujú na pomoci zraniteľným deťom a ich rodinám na Filipínach od roku 1950. „Potrebujú ďalšiu pomoc a my odpovedáme na toto volanie.“

Materiálnu pomoc Filipínam môžete v prípade záujmu poskytnúť prostredníctvom Slovenskej katolíckej charity. Viac informácií TU.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.