Situácia v Jemene sa neprestáva komplikovať, ostal posledný salezián

2015 04 17 Jemen(Aden, Jemen, 17. apríla 2015) – Začiatkom apríla sa v meste Aden v Jemen zintenzívnili zrážky. Rebeli vnikli do mesta, ale stiahli sa kvôli masívnemu bombardovaniu zo strany koalície vedenej Saudskou Arábiou. Posledný salezián v Jemene píše:

V uplynulých dňoch, posledný týždeň (začiatkom apríla, pozn. red.), som zostával v bezpečí kostola v Adene, stretával som sa a podporoval tých, ktorí mi zavolali, buď telefónom alebo cez internet. Väčšina z nich chcela vedieť, či som v bezpečí a aká je tu naokolo situácia. Tiež mi hlásili počet ľudí, ktorých odniesli do nemocnice nasiaknutých krvou, s ranami a s chýbajúcimi končatinami…

Počas posledných dní tu bola vojna – zablokované cesty, zatvorené obchody a letisko… zvuky výbuchov bomb a streľby… s nevyhnutným rabovaním…

Odkedy sú cesty otvorené, mal som dohodnuté vozidlo, aby som prišiel do kláštora sestier asi 17 kilometrov odtiaľto. Videl som, že cesty blokujú rozličné predmety a ľudia, ktorí sa pohybujú okolo ciest so zbraňami a kontrolujú každé vozidlo… V kláštornej kaplnke som odslúžil omšu za sestry s procesiou šiestich z nás.

V noci z 31. marca na 1. apríla spadol na jednu z ošetrovní granát alebo bomba. Nikto z nich nebol zranený. Tie zdravotné sestry boli potom presunuté do nemocnice. Chodili pravidelne do nášho kostola a denne sa modlili ruženec. Tú ošetrovňu sme len nedávno posvätili.

V noci z 1. na 2. apríla odcestovali do Indie. Na druhý deň prišla ďalšia loď a indická a keralská vláda žiadajú všetkých Indov, aby sa vrátili. OSN požiadala Srí Lanku a Etiópiu, aby evakuovala svojich občanov.

Misionárky lásky sa rozhodli zostať tu až do smrti. Ak je moja misia pre nich, ja sám tu pre nich budem musieť ostať tiež. Tri kostoly sú len budovami. Väčšina veriacich je už na odchode.

Teraz som trochu zmätený, či mám zostať so sestrami alebo sa vrátiť do Indie a potom naspäť, keď sa problémy vyriešia. Neviem odhadnúť, ani nikto koho poznám, čo sa stane zajtra. Tak či onak, dnes strávim noc v modlitbe v našej kaplnke.

Samozrejme, zverujem sa v nebeskú ochranu Blahoslavenej Matky.

9. apríla aktualizoval svoju situáciu:

Závažné boje sa odohrávajú blízko domu sestier Misionárok lásky a ony sú nimi tiež zasiahnuté. Blízko ich domu vybuchol šrapnel, našťastie nebol vážnejšie poškodený, okrem niekoľkých rozbitých okien. Kým dnes ráno raňajkovali (9. apríla), miesto blízko od nich bolo bombardované jedenásťkrát. Celá ich budova sa triasla a ony sami tiež. Nedostatok jedla, liekov, vody a elektriny a značný deficit paliva sú teraz bežné.

Miestni ľudia sa snažia ujsť na lodiach do Somálska. Boje v Jemene doteraz zabili viac ako 650 ľudí, zranených je viac ako 2200. Stovky tisícov ľudí je vysťahovaných a je tu veľa chudoby a biedy. Len včera sa lodi so zásobami liekov podarilo dostať do Adenu. Inak by už Červený kríž a ostatné pomáhajúce organizácie nedostali povolenia na príchod.

V Adene bojujú proti sebe rozličné skupiny. Pred niekoľkými dňami bolo takmer 300 členov Al Káidy násilím prepustených z väzenia v Mukalle. Je tu obava, že spolu s ISIS prídu do Adenu a prispejú svojou vlastnou časťou k spúšti. Je tu veľký strach z tohto nebezpečenstva.

Sestry hovoria, že v meste Sana je situácia tiež veľmi zlá. Na ceste tam nie sú takmer žiadne vozidlá kvôli veľkému nedostatku benzínu. Letecké nálety pokračujú počas noci a niekedy aj cez deň. Doteraz prakticky všetci naši farníci odišli a dorazili bezpečne do svojich vlastných krajín. Teraz ich zostalo len veľmi málo v každom meste. Rozhodli sa zostať z rôznych dôvodov.

V Taiz nie je situácia až taká zlá. V noci je tu bombardovanie v niektorých lokalitách, ale stále sa môžeme s istou obozretnosťou pohybovať slobodne. Tu je najväčším problémom nedostatok paliva. Na každej benzínovej stanici môžete vidieť vozidlá v rade dlhom viac ako kilometer. Zo všetkých miest je Hodeidah najmenej zasiahnuté, hoci nedostatok benzínu je v celej krajine.

Misionárky lásky vo všetkých týchto štyroch centrách pokračujú v starostlivosti o pacientov. Čokoľvek sa stane, neopustia svojich pacientov. Zostávam tu v Taiz. Minulý pondelok som šiel do Hodeidah autobusom slúžiť svätú omšu pre sestry, pretože nemali omšu už nejaký čas. Vrátil som sa len včera. Nemal som problém cestovať tam a späť. Keď sa situácia zlepší a budem môcť cestovať, pôjdem do Sana a Adenu slúžiť omšu pre sestry a ďalších. Teraz sa tam ísť nedá.

Predchádzajúci článok o situácii v Jemen si môžete prečítať tu.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.