Slávnostný ceremoniál “Prekročil som hranicu” v HANT aréne

(Bratislava, 30. septembra 2017) – Víkendový program blahorečenia saleziána kňaza Titusa Zemana pokračoval slávnostným ceremoniálom s názvom Prekročil som hranicu v bratislavskej HANT aréne. Odštartoval videom o živote nového blahoslaveného v rokoch a zaujímavostiach, ktoré sa počas jeho života konali, a prvým live vystúpením kapely Komajota s piesňou Mesto v nás. Nosným prvkom celého programu bola špeciálna hranica, ktorá mala svoju úlohu vo viacerých vystúpeniach.

S ilustračným videom na pripravenej LED obrazovke tak bol na pódiu vytvorený dojem opustenej hranice. “Milión miest nám núka svet. No len jedno nám zlomí hlas a to je toto mesto, mesto čo je v nás. Dámy a páni, dovoľte, aby som vás privítal v Bratislave, na mieste, kde vyvrcholil ťažký životný zápas. Zápas, ktorý skončil zdanlivou prehrou dokonaného a strýzneného života. Táto zdanlivá prehra je však obrovským víťazstvom. Víťazstvo, ktoré dnes oslavujeme. Je víťazstvom, ktoré nás tu zhromažďuje, zapisuje sa do dejín nášho Slovenského národa. Dámy a páni od dnes máme nového blahoslaveného! Blahoslaveného Titusa Zemana, kňaza, mučeníka za duchovné povolania,” povedal v úvode moderátor Lukáš Latinák.

Pripomenul, že len pred pár hodinami sme boli svedkami veľkej udalosti. “Hrdinský život dona Titusa ostal navždy zapísaný do slovenských dejín práve pre jeho schopnosť prekračovať hranice. Hranice, ktoré oddeľovali našu našu zem od západnej Európy, ale najmä tie životné. Totalitným režimom bol označený za vlastizradcu, ale pre nás je hrdinom. Teraz chceme osláviť jeho odvahu. No nielen nostalgickým ohliadnutím sa do histórie. Dnešnú oslavu chceme prežiť aj ako jedno veľké a spoločné rozhodnutie prekračovať aj naše osobné hranice. Stojíme pri závore, ktorá je symbolickou zábranou v našich rozhodnutiach. Často potrebujeme odvahu, aby sme túto rampu mohli otvoriť,” uviedol.

Na program prijali pozvanie “mnohí hrdinovia, ktorí prišli a nebáli sa podeliť o svoje životné svedectvo”. Prvým bol Marek Bari. Jeho príbeh parkouristu, ktorý prekonal chorobu, predstavili prítomným vo videu. Poukázal v ňom na prekážky a komplikovanú cestu, ktoré mal pred sebou a zároveň zdôraznil nezhasnutú aktivitu, ktorou ovplýval. Ide o skutočný príbeh o prekonaní životných komplikácií a odhodlaní ísť dopredu. Podobne, ako vystúpenie parkouristov, ktorí sa následne predviedli naživo.

Po vystúpení parkouristov predstavil moderátor na obrazovke rodný dom Titusa Zemana vo Vajnoroch. Práve v ňom sa s ním stretával jeho synovec a birmovný syn Michal Titus Radošinský, ktorého za potlesku takmer troch tisíc ľudí privítali na pódiu. Bl. Titus Zeman mal podľa jeho slov 26 synovcov, ale iba jedného “duchovného”. Rozprával o tom, čo musel urobiť, aby mohol byť Titus Zeman jeho birmovný otec. V tom čase bol totiž vo väzení. Z neho poslal svojmu birmovnému synovi 350 korún. “Kúpili mi hodinky, ktoré teraz môžete vidieť,” povedal Michal Titus Radošinský. Dodal, že na to, aby mohol poslať takú sumu, musel vo väzení tri roky šetriť.

Michal Titus Radošinský často spomína na jednu z chvíľ s Titusom Zemanom. Bolo to rok po prepustení z väzenia. “Ako správny pubertiak”, povedal, “využil okamih intímnej samoty”, a spýtal sa ho na mučenie, ktoré zažil vo väzniciach. Titus Zeman sa napríklad musel vyzliecť do naha a celú noc ho polievali studenou vodou. “Všetkým mučiteľom všetko odpustil,” povedal Radošinský, ktorého jeho birmovný otec zároveň poprosil, aby sa na podobné veci už viac nepýtal. “Dodržal som to,” uviedol. V závere pridal i svoje osobné pocity, ktoré ma dnešnom blahorečení. “Sú to pocity, ktoré sa nedajú opísať. (…) Ja som si nechcel splniť sen, ja som mu len chcel vrátiť lásku, ktorú mi dával počas svojho života. (…) Keďže žil krátko, nebolo čas mu lásku vrátiť,” dodal.

“Sľubujete, že na neho nezabudnete?,” spýtal sa prítomných Michal. Odpovedali mu obrovským aplauzom. Na scénu potom opäť prišla skupina Komajato (s piesňou “Verím”). Nasledovalo ďalšie video, ktoré sa prelínalo s tancom tanečného divadla ATak. Po ich vystúpení prišiel na scénu “otec všetkých saleziánov na celom svete” – hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime SDB. Už pred rokom bol v rodisku Titusa Zemana – vo Vajnoroch, kde mladých vyzval prekročiť hranice a k odvahe nebáť sa robiť vážne rozhodnutia. “Čo som povedal pred rokom, mám hlboko zapísané v srdci a hovorím to mladým na celom svete,” povedal na začiatkom don Artime

“Hoci ste rôzni, máte veľmi veľa spoločného,” pokračoval. Zopakoval výzvu, ktorú pripomínal aj don Bosco “Nemajte strach”. V cirkvi podľa jeho slov “veríme mladým”, pretože v ich srdciach je schopnosť “prekračovať hranice”. Cítiť strach podľa neho nie je problém. “Vy mladí ste úžasným zdrojom toho, že môžeme snívať o lepšej spoločnosti, Cirkvi,” uviedol. Nemali by ste mať strach, aj keď sú tu ťažkosti, povedal s tým, že mladí majú pred sebou nádherný príklad – bl. Titusa Zemana. Keď čítal jeho životopis, u Titusa Zemana ho oslovilo to, že sa mohol rozhodnúť pre život bez problémov. “Takto by robil veľa dobra,” povedal don Artime. “Počúvajúc Boha vo svojom srdci sa rozhodol urobiť niečo viac.”

Svätý don Bosco, ktorý založil rehoľu saleziánov sa vyjadril, že ak salezián zomrie v práci za duše, je to pre rehoľu veľké víťazstvo. Keď jeho súčasný nástupca – don Artime – počul po prvýkrát správu o tom, že majú v reholi takéhoto hrdinu, mučeníka a svätca, tak to pre neho bola “úžasná správa a milosť”. “Ale nie so saleziánskou pýchou.” Blahoslavený Titus Zeman je podľa neho darom pre celú Cirkev. “Budeme mať nášho nebeského patróna, iskru, rozbušku, niečo, čo nás bude pozývať,” povedal s tým, že aj keď v našich spoločnostiach nie je všetko vždy jednoduché, môžeme vytvoriť niečo nové, keď budeme odvážny. “Keď žijeme iba priemerne, nemôžeme očakávať zmenu spoločnosti,” uviedol.

Hlavný predstavený saleziánov potom spolu s moderátorom slávnostne odštartoval „Odvážny rok“. “Dnešný deň blahorečenia dona Titusa Zemana sme si totiž zvolili za oficiálny začiatok celoslovenskej duchovnej prípravy "Odvážny rok" na Národné stretnutie mládeže P18. Pé osemnástka sa uskutoční v lete v Prešove a je zároveň prípravou na stretnutie so Svätým Otcom na Svetových dňoch mládeže, ktoré budú v januári 2019 v Paname. Dnes, keď oslavujeme Titusov príklad odvahy, odvážne odhalíme aj logo P18. A s kým iným, ak nie s naším súčasným donom Boscom!” uviedol. Vyšli na schodíky k LED panelom a symbolicky ich za zvuku fanfár otvorili zo stredu do dvoch strán.

Na LED paneloch bol motív opony. Spoza „opony“ vyšli tanečníci z ATaku, ktorí mali v rukách zoskupené časti loga P18. Za zvučky zbehli dole a tam ešte raz urobili zoskupenie loga. Podobne, ako don Bosco, aj don Artime pridal ešte “slovko na dobrú noc”. “Blahoslavený Titus, nech sa za nás prihovára, a Pán Ježiš, nech požehnáva a sprevádza všetkých mladých. (…) Pekný večer,” rozlúčil sa don Artime. Keď hovoríme dnes o všetkých možných prejavoch odvahy, tak je dôležité spomenúť aj Titusovu schopnosť odpustiť. To je hádam tou najťažšou výzvou. Titus Zeman po krutom mučení nechcel na to už spomínať a jednoducho odpustil. Jeho silný životný príbeh vyobrazil aj LightArt (maľovanie svetlom). Na scéne vystúpil výtvarník Vladimír Hischer z Čiech.

Nasledovalo videosvedectvo Sisy Michalidesovej, ktorá prekonala rakovinu. Na konzervatóriu v Bratislave vyštudovala herectvo, flautu a špeciálnu kompozíciu. Skomponovala hudbu k viacerým filmom a divadelným predstaveniam. Je autorkou hudby k detskému projektu Veľkí herci malým deťom. Potom nasledovalo divadlo Úsmev s ukážkou predstavenia v maskách „Silent Rhapsody“. Cesta hrdinky príbehu presunula divákov do príbehu ľudského osudu, kde sa strach, odlúčenie, láska, odvaha, konfrontácia so smrťou a nádej stávajú melódiami a vytvárajú tichú pieseň života. Predstavenie Silent Rhapsody vzniklo na námet autobiografického príbehu „Sisa a Sivý Holub“ od Sisy Michalidesovej.

“Toto bol skutočný príbeh zo života herečky Sisy Michalidesovej o jej ťažkom, no odvážnom boji s rakovinou,” prezradil moderátor, ktorý potom privítal ľudí, ktorých sa tiež veľmi bytostne dotkol podobný príbeh a videli na vlastné oči zázrak uzdravenia na príhovor dona Titusa Zemana. Boli to manželia Eva a Anton Horváthovci ASC, ktorí osobne zažili “omilostenie na príhovor dona Titusa Zemana”. Divákom v aréne predstavili svoj príbeh.

Niekoľko dní pred Štedrým dňom v roku 2009 zistili, že ich starší syn Anton, ktorý mal vtedy 26 rokov, má ťažký zhubný nádor na mieche v oblasti krčnej chrbtice. “Prognózy boli nijaké,” povedal Anton. Pripomenul, že hľadali cestu, ako pomôcť. Spolu s pokrvnou rodinou saleziánskych spolupracovníkov sa začali modliť. “Dostali sme aj také povzbudenie od provinciála saleziánov, aby sme modlitby orientovali na dona Titusa Zemana, ktorého proces sa začal pripravovať,” povedal. Prvá operácia ich syna bola 13. januára 2010. “Nepodarilo sa vziať iba vzorku, ale celý nádor,” povedal. Všetci boli podľa jeho slov “plní radosti”, že “Pán Boh účinkuje, don Titus je mocný príhovorca.”

Dva dni po operácii však rodinu zasiahla podľa jej otca “krutá správa”, pretože zdravotný stav syna sa “prudko zhoršil”. Bolo potrebné vykonať druhú operáciu. Do modlitieb sa zapojilo okolo 1 000 ľudí. Operácia bola dlhá a ťažká, pokračoval Anton. Jeho syn po nej ostal niekoľko dní v umelom spánku. “Čakali sme ako to dopadne. “Boh aj túto skúšku vieru pozitívne využil a synovi život zachránil,” povedal Anton s tým, že výsledkom bolo, že jeho syn bol v dolnej časti ochrnutý a nastúpil na rehabilitáciu do Národného rehabilitačného centra v Kováčovej. Už pri prvom vyšetrení konštatovali, že nikdy nebude chodiť. Domov sa vrátil na invalidnom vozíku. Jeho rodina a saleziáni spolupracovníci pokračovali v modlitbách.

Po roku bol opäť v Kováčovej. “Tonko sa napriek prognózam vrátil domov s dvomi barlami a jednou ortézou. Dnešný stav? Tonko funguje bez barlí, bez ortézy, pracuje, oženil sa, má tri deti a štvrté čakajú. Najstaršieho pomenoval Anton Titus,” povedal jeho otec Anton. Pokračoval, že v pomenovaní toho, čo sa stalo, boli “striedmi”. Hovorili o Božom zásahu v ich živote napriek tomu, že ľudia, ktorí sa za to modlili hovorili, že to bol zázrak. Jeho manželka Eva doplnila, že na mieste nádoru má ich syn v súčasnosti stenšenú miechu. “Lekár skonštatoval, že fungovať na tak tenkej mieche je zázrak,” dodala. S odstupom siedmich rokoch sa ich život vrátil do normálnych koľají.

“Ostalo nám niečo také, že sme mali krásny, úprimný zážitok stretnutia sa s Bohom na príhovor dona Titusa Zemana. Ja osobne som cítil, ako by Boh prechádzal popri mne. Nevidel som ho, ale cítil som ho. Je to reálny pocit, ktorý som mal a som za to veľmi vďačný,” povedal Anton. Milosť je nezaslúžený dar, pokračoval. To, že si vybral don Titus ich, nie je podľa jeho slov ich záležitosť, ale Božia. “Máme v nebi mocného orodovníka, je naším bratom a je nám veľmi blízky,” pridal sa Eva. “Máme pocit úžasnosti, že patríme do saleziánskej rodiny – je to zážitok hlboký a pravdivý, ktorý si nesieme v srdci,” dodal Anton.

Nasledovalo videosvedectvo tanečníka Lacka Cmoreja s posolstvom, aby sa prítomní nebáli ísť proti prúdu, vystúpenie tanečného zoskupenia Credance a opäť Komajoty. V programe potom nasledoval čas poďakovania. Z poverenia Ríma a arcibiskupa Stanislava Zvolenského bol zvolený za vicepostulátora kauzy blahorečenia Titusa Zemana Jozef Slivoň SDB, ktorý vystúpil na pódiu. “V našom srdci rezonuje ten obrovský dar, ktorí sme dostali – svätca mladých – prvým je don Bosco, dnes sa k nemu pridáva don Titus Zeman,” povedal don Slivoň. Svätec mladých preto, lebo Titusovi podľa jeho slov záležalo na budúcnosti každého mladého človeka. “Robil všetko preto, aby mladí ľudia dozrievali a prežili Bohu zasvätený život,” uviedol.

Druhý moment, ktorý zdôraznil, v Titusovi Zemanovi bol, že dostávame patróna nových povolaní a patróna vytrvalosti v povolaní. Bude patrónom povolaní duchovných – kňazských, rehoľných a zasvätených vo svete a patrónom do sviatostného manželstva a kresťanskej rodiny, povedal. Za posledný moment označil éru, ktorá práve dnešným dňom začína – éra povolaní a vytrvalosti všetkých povolaní. “Je to šanca začať novú éru,” dodal vicepostulátor kauzy blahorečenia Titusa Zemana. “My vám ešte raz zo srdca ďakujeme a cez vás chceme poďakovať aj všetkým tým, ktorí sa spolupodieľali na celom tomto procese. Mohli sme vidieť, že odvaha je v nás stále prítomná,” pridal sa moderátor podujatia.

Hlavným protagonistom celého ceremoniálu bol blahoslavený Titus Zeman. “Drahí priatelia. Prekročil som hranice. A aj keď ma na tretíkrát chytili, neľutujem to. Stálo to za to, položiť svoj život za záchranu povolaní. Nebojte sa aj vy prekročiť svoje hranice. Nebojte sa ísť do rizika tam, kde pomôžete k lepšiemu hoci len jednému človeku. Stojí to za to. Ďakujem, že nestrácate odvahu,” zaznelo jeho slova "symbolicky" zo zákulisia. Na obrazovke sa objavila tvár Titusa Zemana. Program vyvrcholil hymnou k blahorečeniu Titusa Zemana v podaní Tvorivej skupiny Poetica Musica a poďakovaním hlavným hosťom. “Veľká vďaka patrí aj vám všetkým, ktorí denne prekonávate mnoho bariér a nevzdávate sa,” povedal moderátor a symbolicky spolu s hosťami otvorili pomyselnú hranicu na pódiu.

Michal Lipiak

Foto: Lukáš Čerman

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.