Slovenská história za sedem dní na detskom tábore Trnávky

(Planinka, 5. augusta 2015) – Čo keby celá slovenská história trvala iba sedem dní? Na detskom tábore, ktorý každý rok organizujú saleziáni z Trnávky, nie je nič nemožné. Letný tábor už tradične začal hneď v prvý prázdninový deň a trval do 8. júla. Zúčastnilo sa ho 115 detí. Tento rok sa konal v rekreačnom zariadení Planinka v lesoch Malých Karpát.

Program sa začal ešte pred príchodom do tábora. Autobusy totiž deti nedoviezli priamo na Planinku, ale vysadili ich až na Dobrej Vode. Cestou do tábora, uprostred lesa ich prekvapila skupina divo vyzerajúcich ľudí – neandertálcov. Neandertálci deťom nerozumeli, vydávali zvláštne zvuky a držali v zajatí skupiny najstarších chlapcov a dievčat. Ostatné deti sa dozvedeli, že keď chcú starších oslobodiť a dostať sa do tábora, musia si zahrať neandertálsku národnú hru. Nakoniec starších zachránili a všetci šťastne dorazili na Planinku. Večer prebehol zmierovací rituál – neandertálci sa s deťmi skamarátili.

Ďalší deň sa niesol v duchu avarskej nadvlády, deti sa museli správať ako oni – nekultúrne. Doobeda hrali blatovú hru, ktorú vyhrala najviac špinavá skupina. Poobede našťastie prišiel kupec Samo, ktorý deti naučil kultúre. V napínavom súboji nakoniec Samo zdolal bojovníka Avarov, čo večer všetci poriadne oslávili.

V piatok sa opäť deti zobudili do iného obdobia – do stredoveku, keď bolo naše územie sužované tureckými vpádmi. Doobeda sa konali rytierske turnaje – deti medzi sebou súperili a zároveň trénovali. Poobede prišla správa, že Turci ohrozujú mesto Jeruzalem, a preto miestny župan vyhlásil križiacku výpravu. Najprv do boja nastúpili najstarší chlapci, ale utrpeli zdrvujúcu porážku. Preto do boja nastúpili aj všetci ostatní a po ťažkom boji Turkov zahnali.

Nasledujúci deň bola síce sobota, ale deti zobudil školský zvonček. Hneď po raňajkách sa začalo riadne vyučovanie. Poobede si zas deti vyskúšali život na slovenskej dedine. Zažili pytačky, šibačku a večer ľudovú veselicu a tradičný jarmok.

Nedeľa patrila grófke Báthoryovej. Našťastie sa na jej panstve pohyboval aj zbojník Jánošík, ktorý pomáhal utláčaným deťom. Poobede sa však stratil a ani deti ho nenašli. Pomohol im až palatín Thurzo, ktorý odsúdil grófku na hodenie do bazéna a oslobodil Jánošíka z väzenia.

V pondelok sa deti ocitli na prelome 19. a 20. storočia – v čase uhorského útlaku. Doobeda sa deti pokúšali získať uhorské občianstvo, ale keďže sa im to nepodarilo, poobede museli tvrdo pracovať. K večeru sa začali objavovať rebelantské myšlienky, ale Uhri boli pevne rozhodnutí povstanie potlačiť. Celý večer prebiehalo vyšetrovanie s cieľom odhaliť vinníkov.

Ráno nasledujúceho dňa prinieslo nepríjemné prekvapenie. Cez noc sa nezmenilo historické obdobie, Uhri kládli odpor, ale nakoniec podľahli početnej prevahe. Večer bola veľká oslava, ktorá trvala takmer do polnoci.

Zdroj: www.trnavka.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.