Slovensko si odnáša dve zlaté, dve strieborné a dve bronzové umiestnenia z PGSI 2015

(Turín, Taliansko, 4. mája 2015) – Včera sa oficiálne skončili Medzinárodné saleziánske športové hry PGSI 2015 v Turíne. Naša výprava si z nich odniesla zlaté, strieborné i bronzové medaile. Uspieť sa podarilo aj v najprestížnejšej športovej kategórii – futbal starší. Slovenskí chlapci odchádzajú ako definitívni víťazi. A prekvapenie na záver: PGSI 2016 sa konajú na Slovensku a v Rakúsku!

Deň piaty (3. mája 2015)

Vyhrali sme, čo sa dalo. Medaila veje na každom krku, miestami aj dve. Bol to deň nabitý emóciami a súbojmi, ktoré sú naozaj hodné Medzinárodných saleziánskych športových hier.

V športovej hale, kde sa odohrával pingpong, súťažil náš reprezentant Andrej K. proti rivalovi z Belgicka. Všetky tri sety boli veľmi tesne v neprospech nášho reprezentanta. Ale Andrej má striebro a to nás všetkých teší. V druhej odľahlej hale odohrali zápasy naše volejbalistky proti súperkám z Belgicka a Španielska, pričom v oboch zápasoch ťahali za kratší koniec.

2015 05 04 PGSI 7

Na zelených ihriskách vyhrali naši mladší reprezentanti vo futbale víťazný zápas proti španielskému tímu Sevilla, čím si zabezpečili miestenku do boja o bronzové medaily. V tomto boji sa proti nim postavil španielsky celok z Valencie. Po takticky dobre zvládnutom druhom polčase dokázali zvrátiť nepriaznivý stav z 0:1 na 2:1. "Vyhrali sme vďaka narastajúcej kvalite, ale nechýbalo nám ani šťastie. Vďaka fanúšikom za podporu," vyjadril sa po zápase kapitán národného tímu Dodo K.

2015 05 04 PGSI 1 Naše futbalové dievčatá postúpili do finále, tešili sme sa spolu s nimi a držali sme im palce v súboji s favorizovaným Belgickom. Papierové predpoklady sa naplnili a našim zverenkyňám sa na konci dňa leskli na krku strieborné medaily.

A je to tu! Futbalový pavúk našim starším futbalovým reprezentantom neprial a tak sa v semifinále proti sebe postavili dve slovenské družstvá. Do boja o tretie miesto sa museli porúčať starší a najstarší sa mohli tešiť na finále proti chorvátskemu Záhrebu. Po zápase o tretie miesto sa tréner vyjadril nasledovne: "Napriek viacerím zraneniam, kvôli ktorým bol tím oslabený, chlapci bojovali naozaj celým srdcom a preto sme vyhrali 3:2."

2015 05 04 PGSI 2

A stalo sa to, na čo sme čakali viac ako tri roky. V najstaršej kategórii sme sa stali konečne majstrami. Vyhrali sme kráľovskú disciplínu celých PGSI. Na otázku, ako vnímal posledný zápas, sa vyjadril náš útočník Viktor K. "Súper bol veľmi ťažký, ale my sme cez tvrdú obranu nepustili nikoho. Hrali sme na breaky, ktoré nám vyšli, a som rád, že som mohol v tomto finále pomôcť svojím posledným víťazným gólom. ALLEGRIA." Kapitán Daniel S. vnímal svoje družstvo počas celých PGSI nasledovne: "Tímový duch bol veľmi dobrý. Som šťastný, že sme sa dobre bavili. Myslím si, že je to vzácne, takto pomerne ľahko prejsť celým turnajom a nakoniec ho vyhrať, aj keď nás súper potrápil a preveril.”

2015 05 04 PGSI 3

Záverečný ceremoniál sa niesol v duchu odovzdávania cien. Posledným bodom je odvzdanie vlajky PGSI štátu, kde sa bude konať ďalší ročník. Na póduim vystúpil prezident talianskeho PGSI a prezident medzinárodného PGSI, zástupca Slovenska, zástupca z Rakúska a celá slovenská výprava. Vaše tušenie je správne. Medzinárodné saleziánske športové hry PGSI 2016 sa budú konať na Slovensku v spolupráci s rakúskou saleziánskou provinciou.

2015 05 04 PGSI 5

2015 05 04 PGSI 6

2015 05 04 PGSI 4

Už teraz vás pozývame zažiť spolu s viac ako 1000 saleziánskymi športovcami z 11 krajín Európy Medzinárodné saleziánske športové hry. Príďte s nami žiť.

2015 05 04 PGSI 9

2015 05 04 PGSI 8

Informoval: Radovan Rumanovič SDB, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.