Spestrite si čas oddychu s letným vydaním časopisu Don Bosco dnes

Tento rok slávime 100. výročie príchodu saleziánov na Slovensko. Čo sa dialo v posledných mesiacoch pred ich príchodom do Šaštína? V máji 1924 sa na Slovensku zastavil generálny katechéta saleziánskej rehole don Pietro Tirone a popozeral si možné miesta pre prvý saleziánsky dom. Podobnú prieskumnú cestu absolvoval z poverenia hlavného predstaveného aj don Viliam Vagač. Príchodu saleziánov predchádzala ešte jedna veľká udalosť. V najnovšom čísle časopisu Don Bosco dnes sa dozviete, aká.

Pochvala je výborným prostriedkom na povzbudenie našich detí a žiakov k práci a k dobru. Aj don Bosco ju veľmi často používal, aby oduševnil svojich chlapcov. Vedel ju prispôsobovať tak, že vnukala chlapcovi dôveru v jeho vlastné sily bez toho, aby podnecovala jeho márnivosť a namyslenosť. Vedel, že v príhodnom čase treba chlapcov aj napomenúť, ba aj pokarhať a potrestať. Z pedagogiky dona Bosca možno vybrať niekoľko praktických pokynov pre vychovávateľov a najmä rodičov. Ktoré to sú, nájdete v rubrike výchova detí.

Je telefón posledná vec, ktorú pred spaním odložíte, a prvá, po ktorej ráno siahnete? Kontrolujete mobil, keď sa zobudíte uprostred noci? Pracujete na notebooku v posteli? Presne pre vás je určený článok z rubriky mediálna výchova s názvom Zhasnúť (modré) svetlo a SPAŤ. Dozviete sa v ňom napríklad, prečo je dôležité pred spaním „unudiť“ náš mozog.

Mnohí ľudia si myslia, že mať nadprirodzené sny musí priniesť do života človeka istotu a radosť. Autor Biografických spomienok dona Bosca nám približuje atmosféru, v ktorej vidíme, že sny mu nepriniesli nijaké uľahčenie života, naopak, pre ne musel čeliť mnohým protivenstvám. Dokonca si jeho najbližší mysleli, že sa úbohý don Bosco pomiatol. Čas však ukázal, kto mal pravdu. Čo stálo dona Bosca riadiť sa Božím snom, sa dočítate v rubrike memorie biografiche.

Stretne sa Slovák, Afričan a Aziat… Mnohí by očakávali, ako bude tento vtip pokračovať, ale toto je program saleziánskeho misijného dobrovoľníctva, ktoré bolo, je a veríme, že naďalej bude obohatením pre mnohých našich mladých. Ako také dobrovoľníctvo vyzerá sa dočítate v rubrike misie.

Nenechajte si ujsť časopis Don Bosco dnes zadarmo a kontaktujte nás na emailovej adrese donboscodnes@saleziani.sk či donboscodnes.sk.

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.