Spojení pre Južný Sudán

(Bratislava, 18. januára 2014) – Pod touto hlavičkou iniciuje občianske združenie SAVIO a Saleziáni don Bosca verejnú zbierku na humanitárnu pomoc pre Južný Sudán. Volania o pomoc sú čím ďalej intenzívnejšie, reakcie naň prichádzajú z celého sveta. Slovenské kresťanskérozvojovéa iné neziskové organizáciesa spojili za účelom odpovedať na konkrétnu pomoc pre utečencov v Južnom Sudáne: „Sme presvedčení, že spoločným koordinovaným úsilím môžeme efektívne a čo najskôr pomôcť tým, ktorí to potrebujúpráve teraz.“

V prosbe o pomoc od donaFerringtonaPoobalarayena, predstaveného saleziánov v Južnom Sudáne, z piatka 10.januára 2014 sa hovorí :„Od vypuknutia konfliktov v polovici decembra 2013 dochádza k nárastu počtu utečencov z vojnových oblastí.  Utečenecké tábory OSN sú plné – len v meste Juba sa momentálne nachádza približne 50000 – 60000 utečencov a ich počet stále rastie. Krízová situácia je aj v dedinách, ktoré patria priamo pod pastoračnú starostlivosť saleziánov.

Ide približne o 400 až 500 rodín, posledná skupina prišla dnes, o 2 hod nadránom. Niektorí išli pešo 8 až 9 dní, kým sa dostali sem. Nemáme k dispozícii žiadne dopravné prostriedky, aby sme ich previezli na bezpečné miesta. Prakticky zaplavili sídlo misie, tak ako boli nasmerovaní miestnou políciou, ktorá vedela, že najbližšie bezpečné útočisko je Misia dona Bosca.Predpokladáme, že v nasledujúcich dňoch prídu mnohí ďalší utečenci (najmä ženy a deti), keďže muži a mladí chlapci sú násilím verbovaní oboma stranami konfliktu. Deti prichádzajú podvyživené a ženy vyčerpané, lebo nosia deti na chrbtoch, bez primeranej stravy, vody a oddychu. Sú medzi nimi aj tehotné matky -od príchodu niekoľko z nich porodilo a potrebujú špeciálnu starostlivosť. V našom zdravotnom stredisku sa minuli zásoby liekov a zdravotníckeho materiálu.Ustanovili sme komisiu, ktorá sa stará o rôzne oblasti krízovej pomoci – výživa, zdravie, prístrešky a odev. Všetko nasvedčuje tomu, že potreba bude obrovská, keďže počet utečencov neustále narastá a reakcia musí byť rýchla. Týmto konfliktom sú zasiahnutí takmer všetci obyvatelia územia našej misie. Vaše štedré finančné dary budú použité na nákup liekov, prikrývok, sieťok proti moskytom, matracov, jedla, materiálu na stany, odevov, pohonných hmôt potrebných na prevoz rodín do bezpečia a na odmeny pre strážcovna ochranupočas prevozu.“

Saleziánska misia v Jube, v Južnom Sudáne, kde dlhodobo pôsobia aj slovenskí saleziánski dobrovoľníci, je dlhodobým partnerom občianskeho združenia SAVIO.Miestna saleziánska komunita je zárukou, že finančné prostriedky budú použité na akútnu pomoc rodinám v núdzi.

 

Za vašu rýchlu a štedrú pomoc zo srdca ďakujú organizátori zbierky:Savioo.z., Saleziáni don Bosca, Dobrá novina , eRko,Domka – Združenie saleziánskej mládeže, Laura – Združenie mladých, FMA – Dcéry Márie Pomocnice, ASC – Združenie saleziánov spolupracovníkov.

Pre účely zbierky – vďaka bezplatnej pomoci agentúry TRIAD Advertising- vznikla webová stránka www.terazvsudane.sk, na ktorej nájdete aktuálne informácie a tiež možnosť darovať online. Okrem toho je možné podporiť zbierku zaslaním finančného daru na číslo účtu 29 23 907 582/1100.

za spojené organizácie a viac informácií:Ján Rešutík, riaditeľ kancelárie SAVIOo.z.Kontakt:resutik@savio.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.