Spomienkové podujatie 65 rokov monsterprocesu Titus Zeman a spoločníci

(Bratislava, 18. februára 2017) – Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia, Ústav pamäti národa a Konfederácia politických väzňov Slovenska spoločne pozývajú na spomienkové podujatie pri príležitosti 65. výročia monsterprocesu totalitného komunistického režimu proti saleziánovi Titusovi Zemanovi a 19 spoločníkom (medzi inými napr. aj zosnulý Anton Srholec).

Spomienkový program sa uskutoční 22. februára 2017 v Bratislave, najprv v Justičnom paláci a následne v priestoroch Saleziánov dona Bosca na Miletičovej. „Obe miesta boli úzko späté so životom Titusa Zemana. Na Miletičovej don Titus pôsobil ako kaplán, kde rozdával ľuďom nádej a radosť. V Justičnom paláci mu vzali slobodu," povedal Jozef Ižold SDB, provinciál saleziánov.

Salezián Titus Zeman (1915-1969) v rokoch 1950 a 1951 tajne previedol v dvoch skupinách z Československa do Talianska dve desiatky bohoslovcov, aby sa tam mohli stať kňazmi, keďže komunistický režim im zabránil slobodne realizovať svoje povolanie.

Počas tretej výpravy v apríli 1951 Titusa a väčšinu účastníkov výpravy komunistický režim zatkol. V monsterprocese 22. februára 1952 boli Titus Zeman a 19 ďalší občania nespravodlivo odsúdení vtedajším Štátnym súdom odd. Bratislava (Justičný palác) podľa vtedy platného trestného zákona za skutky velezrady a vyzvedačstva.

Kňaz Titus Zeman ako vedúci skupiny dostal trest 25 rokov odňatia slobody. Bol neľudsky mučený už počas vyšetrovania a následne dlhé roky väznený, vrátane veže smrti v tábore L v Jáchymove, kde drvil uránovú rudu holými rukami. Celkom strávil vo väzeniach 13 rokov. Zomrel v rodných Vajnoroch 8. januára 1969 na následky mučenia a väzenia.

2017 02 17 Titus Zeman

„Nemôžeme zodpovedne hovoriť o budúcnosti bez rešpektu k minulosti. Lebo ten, kto nepozná minulosť, je odsúdený ju zopakovať. Preto je dobré, že dnes pamätáme na tých, ktorí sú pre nás príkladom prežívania náboženskej slobody v čase neslobody. Svedok viery kňaz salezián Titus Zeman vydal neobyčajné svedectvo a za to mu patrí naša úcta," hovorí riaditeľ ÚPN Ondrej Krajňák.

V týchto týždňoch zároveň vo Vatikáne vrcholí proces blahorečenia Titusa Zemana. Ak bude proces úspešne zavŕšený, Slovensko bude mať historicky prvého blahoslaveného saleziána kňaza, mučeníka z komunistickej totality.

Program spomienkovej slávnosti v Bratislave, 22. februára 201715.30 – zhromaždenie a spomienka pred budovou Krajského súdu (Justičný palác, Záhradnícka 10)15.45 – putovanie v modlitbe ku kostolu saleziánov na Miletičovej16.30 – modlitba pri pamätnej tabuli Titusa Zemana pred kostolom saleziánov na Miletičovej16.45 – Film: Prešiel som hranicu / Titus Zeman – v sále pod kostolom na Miletičovej18.00 – svätá omša v Kostole Márie Pomocnice, Miletičova

Zoznam odsúdených a výška trestu (v poradí podľa zápisnice z rozsudku):

Titus Zeman, salezián kňaz, 25 rokovFrantišek Buzek, 18 rokovFerdinand Totka, 22 rokovJustín Beňuška, kňaz, 12 rokovViliam Mitošinka, kňaz, 20 rokovEmil Šafár, kňaz, 14 rokovLeonard Tikl, salezián kňaz, 15 rokovAnton Semeš, salezián klerik, 14 rokov (ešte žijúci)Štefan Sandtner, salezián kňaz, 15 rokovJozef Paulík, salezián kňaz, 14 rokovAndrej Dermek, salezián kňaz, 14 rokovJán Brichta, salezián klerik, 15 rokov (ešte žijúci)Anton Srholec, salezián klerik, 12 rokovFrantišek Minarových, kňaz, 14 rokovJozef Bazala, salezián klerik, 12 rokovPavol Pobiecky, salezián kňaz, 13 rokovLadislav Burián, kňaz, 2 rokyMargita Luptáková, 12 rokovAugustín Hercog, 14 rokovAnton Kyselý, salezián klerik, 12 rokov

Viac informácií na www.tituszeman.sk alebo www.saleziani.sk.

Rastislav Hamráček SDB, hovorca saleziánov

2017 02 17 Titus Zeman plagat

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.