Stretnutie v stereotypnom kolobehu života

Vedeli ste, že evanjeliá poskytujú záznam až o 132 ľuďoch, s ktorými sa Ježiš stretol? So šiestimi z nich v chráme, so štyrmi v synagóge a 122 stretol  v stereotypnom kolobehu života. Prostredníctvom akcie s názvom Exit Tour malo v podobnom prúde života možnosť stretnúť sa s Bohom viac než 700 študentov zo štyroch bardejovských stredných škôl. Počas druhého októbrového týždňa sa kvôli tejto akcii spojili dobrovoľníci zo saleziánskeho a evanjelického centra v Bardejove. Ich cieľom bolo v dňoch od 9.-13. októbra 2012 zabezpečiť študentom čo najlepší priebeh akcie v školách i samotných strediskách.

121023_exit_1.jpg

Akcia Exit Tour pozostávala každý deň z dvoch častí. Prvou časťou bol doobedňajší program v škole, ktorý zahŕňal koncert britskej černošskej skupiny Faith Child a prednášky lektorov pochádzajúcich zo Slovenska i zahraničia. Po tom, čo sa mladí vybláznili na piesňach v štýle rap, pop i techno, sa presunuli do jednotlivých tried, kde sa dozvedeli bližšie informácie o témach, ktoré hýbu ich moderným svetom. Sebaúcta, vzťahy, sex, drogy, alkohol a mnohé iné témy vyvolali u mladých poslucháčoch otázky nad ich životom a prevládajúcimi hodnotami. Odpovede na ne hľadali aj spolu so špeciálnymi hosťami, ktorými boli bývalá pornohviezda z Nemecka, žid, ktorý prežil peklo holokaustu a bývalý väzeň narkoman. Druhou časťou akcie bol popoludňajší program hier, ktorý sa každý deň konal v inom z už spomínaných centier. Mladí tak prostredníctvom zábavy, športu a oddychu nadviazali nové vzťahy a tiež si vyskúšali svoju angličtinu v osobných rozhovoroch s chalanmi z hudobnej kapely. 

121023_exit_2.jpg

Svoje pocity z tohto medzinárodného projektu vyjadrila jedna z účastníčok, a zároveň dobrovoľníčok, Betka Kilvádyová, takto: „Myslím, že týchto päť dní som nemohla využiť lepšie ako s tímom Exit Tour. Spoznala som desiatky nových ľudí, ich kultúru a názory a teraz viem, že život s Bohom je jednoducho nezabudnuteľný.“  Bodkou za akciou bol v piatok večerný koncert partie Faith Child a sobotňajšia Exit Tour After Party v saleziánskom oratóriu na Vinbargu. „Matka Tereza raz povedala: Snaž sa , aby ľudia po stretnutí s tebou odchádzali vždy trochu šťastnejší. Myslím, že akcii Exit Tour sa to podarilo splniť na sto percent,“ vyjadril sa dobrovoľník Lukáš Závodník.  

121023_exit_3.jpg

Martina Pomikalová

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.