Študenti saleziánskej školy zranení pri útoku v Pakistane, jeden zomrel v snahe zabrániť mu

2015 03 17 ANS Pakistan(Láhaur, Pakistan, 17. marca 2015) – Zatiaľ posledný z nedávnych útokov na kresťanské komunity v Pakistane sa odohral 15. marca v meste Láhaur. Doteraz si vyžiadal 16 mŕtvych a 78 zranených. Medzi poranenými sú niekoľkí študenti saleziánskej školy. Našťastie ich zranenia nie sú vážne.

Útoky, ku ktorým sa prihlásila skupina Džamát-ul-Ahrár, zasiahli dva kresťanské kostoly – jeden protestantský a jeden katolícky, počas slávenia nedeľných bohoslužieb. Výbuchy sa odohrali vo štvrti Yuhannabad, kde žije kresťanská majorita. Uskutočnili sa len niekoľko minút po sebe.

Vo štvrti sa nachádza technická škola, ktorú vedú saleziáni. Dvaja zo študentov boli zranení, keď prechádzali popri katolíckom kostole.

Očitý svedok vypovedal: „Sedel som v obchode blízko kostola, keď explózia zatriasla oblasťou. Ponáhľal som sa na miesto a videl som ochrankára zápasiaceho s mužom, ktorý sa pokúšal vojsť do kostola. Keď sa mužovi nepodarilo vstúpiť do kostola, vyhodil sa do povetria (…) Videl som, ako časti tela letia vo vzduchu.“

Niektorí saleziánski učitelia sa po tom, ako sa tieto správy dozvedeli, išli pozrieť na miesto. Keď sa dopočuli, že študenti sú zranení, sprevádzali ich do nemocnice.

„Z televíznych záberov som rozoznal niektorých rodičov našich študentov, ako sa objímajú a plačú. Niekoľkí sprevádzali členov rodiny, ktorých niesli na nosidlách k sanitkám, ktoré dorazili jedna po druhej na námestie pri kostole. Útok sa odohral počas obetovania. Našťastie dvom strážnikom pri bráne sa podarilo zastaviť samovražedného útočníka, takže výbuch sa odohral len pri vchode do kostola, ktorý bol plný. Len si pomyslite, aké krvipreliatie by to bolo, ak by vybuchol uprostred zhromaždenia! Dvoch strážnikov pokladáme za hrdinov, ktorí dali svoje životy, aby zabránili horšiemu masakru,“ povedal jeden z miestnych saleziánov.

„Čo sa stalo, ostáva pre všetkých, ktorí sme zainteresovaní vo výchove v našich kresťanských školách v Pakistane, varovaním, že skôr či neskôr môžeme byť veľmi ľahko novými obeťami takéhoto barbarstva… 16. marec je pre nás, kresťanov, dňom smútku, modlitby a mierových zhromaždení. V tomto moslimskom štáte ostáva čoraz viac a viac naša bezpečnosť v rukách Božích, ktorý nás všetkých vidí a na všetko dohliada.“

2015 03 17 ANS Pakistan PreukazDnes sa zároveň potvrdilo, že jedným zo strážnikov, ktorí v nedeľu zabránili samovražednému útočníkovi vo vstupe do preplneného kostola sv. Jána, bol Akash Bashir. Akash bol absolventom saleziánskej technickej školy, ktorá sa tiež nachádza v tejto oblasti. Chytil útočníka a použil vlastné telo ako štít. Akash prišiel o život, no zachránil mnoho ďalších ľudí.

Jeho identitu potvrdili dnes, 17. marca, keď sa správy o udalostiach stávali jasnejšími. Akash Bashir stál spolu s ďalším strážnikom pri vchode do kostola, kontrolovali vstupujúcich. Útočník pristúpil ku vchodu a chcel sa násilne dostať cez dvoch strážnikov dovnútra. Keď ho Akash zastavil, všimol si výbušninu ukrytú pod jeho bundou. Akash chytil útočníka a spodná časť jeho tela vyletela do vzduchu počas explózie. Vďaka jeho statočnému činu bol počet mŕtvych omnoho nižší, než útočník pôvodne zamýšľal.

Násilie a neistota však odvtedy v meste neustávajú. Včera po pohrebe niektoré demonštrácie prerástli do manifestácií násilia skupín emocionálne nabitých mladých ľudí. Prudké násilie a vandalizmus v uliciach boli zastavené špeciálnymi jednotkami vojakov.

Tieto násilné demonštrácie teraz robia situáciu kresťanov ešte riskantnejšou. Dnes ráno, 17. marca, veľká skupina ozbrojených moslimov poháňaná hlasmi z reproduktorov z neďalekých mešít vkročila do kresťanskej dediny a obsadila hlavnú ulicu. Štátnym vojenským silám sa podarilo zastaviť ich ešte predtým, ako prišli do kontaktu s kresťanskou skupinou, ktorá sa zhromaždila na opačnej strane.

Saleziánska škola bude zatvorená až dokým nebude zaručená bezpečnosť. Dnes sa niekoľko mladých ľudí dokonca nemohlo vrátiť domov kvôli pretrvávajúcim nepokojom a násiliu v uliciach.

„Pre kresťanskú menšinu sú časy, kedy našou jedinou nádejou je Boh a jeho Matka Mária,“ hovoria saleziáni v Láhaur.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.