Študenti zo Žiliny oslávili koniec školského polroka chatovačkou

(Liptovská Teplička, 8. januára 2019) – Posledný januárový víkend, po asi trojhodinovej ceste, auto plné mladých uviazlo v snehu neďaleko Liptovskej Tepličky. Reťaze nepomohli, boj o prežitie začal, teplota klesala, všade tma. Nakoniec sa podarilo auto dostať opäť na relatívne dobrú cestu, po ktorej sa vrátili a skúsili inú trasu.

Tá, i keď pôvodne boli obavy, že bude v horšom stave, bola prejazdná. Dorazili na chatu. Už počas jazdy došlo k rozdeleniu úloh, kto pripraví parkovisko pre auto, nakladie oheň v izbách, donesie vodu zo studničky, pripraví večeru…

Na druhý deň vstávanie nijako nepreháňali. Podľa dohody vstali, keď sa zobudil posledný. Keďže chata bola nevykúrená, vstávali pomerne často už počas noci a prikladali. Vďaka vzájomnej pomoci sa podarilo udržať oheň až do rána vo všetkých izbách, a tak v sobotu zažili príjemné teplo ich dočasného domova.

Posilnení modlitbou a neskorými raňajkami sa vydali na menší výlet na bežkách. Hoc začiatočníci, zdolali kopce i zjazdy. Inštruktorom, šéfkuchárom a zároveň veliteľom výpravy bol Rastislav Behún, ktorý pôsobil v popradskej komunite saleziánov desať rokov a poznal teda dokonale chatu i jej okolie. O ich duše sa staral don Marián Bundzel. Slúžil sväté omše a sprostredkoval im i Božie odpustenie.

Plní zážitkov sa pri spiatočnej ceste zastavili ešte v saleziánskom noviciáte, kde k ich prekvapeniu mali možnosť vidieť všetkých saleziánov, ktorých poznali zo školy, o pár rokov mladších, na tablách jednotlivých formačných ročníkov.

Možno povedať, že to bolo otvorenie nového kalendárneho roka a zároveň ukončenie prvého polroka v škole naozaj saleziánskym spôsobom, spolu, v prírode, s množstvom zážitkov, na ktoré sa bude dlho spomínať.

Text a foto: Daniel Imriška SDB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.