Štvrtá brožúra Viera do vrecka tohto roka má tému Horlivosť na dlhé trate

(Bratislava, 9. augusta 2023) – Aký je rozdiel medzi aktivizmom a horlivosťou? Na jednej strane je rýchlik, ktorý uháňa krajinou a nevie zastaviť a nabrať nových cestujúcich. Efekt je úžasný, ale výsledky žalostné. Prichádzajú k nám stovky mladých, ale naše pôsobenie v nich nezanechá trvalú stopu. Možno sa duchovne nadchnú, ale nie sú schopní zachytiť Boží hlas a ísť za povolaním. A čo je na strane druhej?

O tom nám prezradí viac v poradí už štvrtá knižka z tohtoročnej edície Viera do vrecka s názvom Horlivosť na dlhé trate, ktorej autorom je salezián kňaz Marián Drahoš. Viac o novej knihe sa môžete dozvedieť a objednať si ju TU.

„Pri písaní tejto brožúrky som si naplno uvedomil, ako sa v téme horlivosti proti sebe vymedzujú anjeli a démoni. V  duchovnom živote totiž platí zásada svätého Ignáca z Loyoly: diabol pôsobí rýchlo a Boh pomaly. Ignác chcel týmto výrokom poukázať na naliehanie diabla, ktorý núti človeka, aby chcel vidieť výsledky čo najskôr. A preto aby aj konal rýchlo, aby sa usiloval ísť až za svoju hranicu. Jednoducho, aby bol náš život ako v rýchliku, kde svet okolo nás frčí, a my si ho nestačíme vychutnať ani v ňom objaviť Božie pôsobenie. Svätý Ignác nás chce upozorniť, že keď rozmýšľame nad tým, ako správne konať, treba najprv počúvať Boží hlas a až s jeho pomocou urobiť rozhodnutie,“ vysvetľuje don Drahoš.

V saleziánskom prostredí je apoštolská horlivosť prepotrebná, no treba si dať pozor. „Počas celej saleziánskej formácie mňa aj mojich spolubratov predstavení vystríhali pred aktivizmom. Už v začiatkoch nášho povolania, keď sme len snívali o tom, ako sa staneme saleziánmi a ako nás vďaka tomu bude mládež milovať, nám zdôrazňovali: ‚Len nerobte toľko, aby ste sa prepracovali! Pozrite sa, ako dopadli tí, ktorí si nedali povedať: zažiarili, vyhoreli a zhasli ako fakľa,‘“ spomína na vzácne rady formátorov autor brožúrky.

Hlavnou líniou edície Viera do vrecka 2023 je spoločne spoznávať dar, ktorým je pre spoločnosť a pre Cirkev na Slovensku charizma Saleziánov dona Bosca.

O autorovi

Marián Drahoš (1978) je salezián kňaz, v súčasnosti vedúci pastorácie mládeže v Partizánskom. Je šéfredaktorom medzinárodného časopisu Nevi Yag (Nový oheň), ktorý vychádza v piatich jazykoch a formuje a vzdeláva ľudí, ktorí v Európe pracujú s Rómami a venujú sa im. Jeho vášňou sú cudzie jazyky. Ovláda ich jedenásť. Napísal viacero divadelných hier a aktívne sa venuje tvorbe divadelných predstavení.

Viac informácií o edícii a Vydavateľstve DON BOSCO je možné nájsť v e-shope www.donbosco.sk.

Informoval: Peter Novák

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.