Svätému Otcovi darovali knihu aj spomienkový koberec z návštevy Luníka IX

(Vatikán, 2. mája 2022) – V sobotu 30. apríla sa v rámci celonárodnej ďakovnej púte Slovákov za návštevu Svätého Otca na Slovensku konala osobitá audiencia s pápežom Františkom a slovenskými pútnikmi v Aule Pavla VI. Pápežovi darovali predstavitelia Cirkvi a zástupcovia politického a spoločenského života viaceré dary.

Jedným z nich bola kniha Náš pápež/Amaro papežis, ktorá mapuje návštevu Svätého Otca Františka na Luníku IX. v Košiciach. Jej autorom je don Peter Bešenyei, saleziánsky delegát pre pastoráciu Rómov. Knihu odovzdal Mons. Bernard Bober.

Okrem publikácie dostal pápež od delegácie z Luníka IX ešte jeden darček. Po návšteve pápeža Františka na sídlisku Luník IX sa saleziáni rozhodli pre trvalú spomienku aj nezvyčajným spôsobom. Červený koberec, po ktorom kráčal 14. septembra 2021 pápež na Luníku IX, dali rozstrihať a spracovali ako vzácny spomienkový predmet, na ktorom je napísaná myšlienka, ktorú adresoval Rómom: „Vy ste v srdci Cirkvi.“ Koberec odovzdali saleziáni každej domácnosti na Luníku IX a blízkym spolupracovníkom v rómskej misii. Jednu časť dostal aj pápež František.

„Povedali mi, že veľký koberec, ktorý bol použitý na pódiu počas stretnutia s rómskou komunitou v Košiciach, bol rozstrihaný a rozdelený medzi rodiny sídliska a môže slúžiť na uvítanie pred dverami každej domácnosti. Ako hosťa ste ma prijali s chlebom a soľou. Soľou prijatia, ktorá odkazuje na soľ evanjelia. A v poslednej dobe sa vaše prijatie opäť prejavilo, tentoraz v tragickom kontexte vojny. V týchto mesiacoch mnohé vaše rodiny, farnosti a inštitúcie prijali pod svoju strechu matky s deťmi z ukrajinských rodín, ktoré sa museli rozdeliť, aby sa zachránili, a ktoré prišli so svojou chudobnou batožinou. (…) Povzbudzujem vás, aby ste sa aj naďalej modlili a pracovali za pokoj, ktorý sa buduje v našom každodennom živote, aj týmito gestami láskyplného prijatia,“ prihovoril sa Svätý Otec pútnikom zo Slovenska.

Zdroj: tkkbs.skFoto: SpC-Vatican

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.