Symboly Svetových dní mládeže privítajú mladí v 19 slovenských mestách, aj u saleziánov

(Bratislava, 6. novembra 2014) – Kríž Svetových dní mládeže (SDM), ktorý už tri desaťročia putuje celým svetom, privítajú o necelé dva týždne (15. – 29. novembra 2014) aj mladí katolíci na Slovensku. Zavíta do 19 miest, kde ho očakáva špeciálny duchovný program s modlitbami, svätými omšami a adoráciami. Na svojej ceste sa zastaví aj v saleziánskej farnosti na Miletičovej, a to v stredu, 19. novembra, od 16:00 do 18:00.

Púť absolvuje s kópiou ikony Panny Márie z Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme. Toto podujatie je súčasťou príprav na SDM, ktoré sa o dva roky uskutočnia v poľskom Krakove. Slováci symboly prevezmú z Maďarska, potom ich odovzdajú do Čiech, odkiaľ sa vrátia do Poľska. Na príprave akcie sa podieľa vyše stovka dobrovoľníkov.

"Nikto sa nemôže dotknúť Ježišovho kríža bez toho, aby nezanechal na ňom niečo zo seba a bez toho, aby si nezobral niečo z Ježišovho kríža do svojho života. Túto vetu nám odkázal pápež František na SDM v Brazílii. Chceme ju zaniesť spolu s krížom aj medzi mladých na Slovensku. Chceme, aby sa mladí kríža dotkli, aby mu priniesli svoje radosti, trápenia i neúspechy. Aby sme cez kríž našli otvorené srdce toho, ktorý nás chápe a odpúšťa nám," hovorí o význame putovania kríža Ondrej Chrvala. "Mladí chcú stretávať a spoznávať pravého Krista, ktorý z lásky k človeku neváhal vziať na seba kríž. A preto ho prinášame k nám domov," dodáva tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS, ktorá púť kríža a ikony organizačne s dobrovoľníkmi zabezpečuje.

Mládeži ho zveril svätý pápež Ján Pavol II. (22. apríla 1984). Od roku 1994 putuje pred SDM v diecézach hostiteľskej krajiny a svoju púť potom končí v meste konania SDM. Býva tiež súčasťou krížovej cesty na SDM. Zvykom je, že počas záverečnej svätej omše, kedy pápež oznámi, kde sa uskutočnia nasledujúce SDM, mladí z hosťujúcej krajiny odovzdávajú kríž skupine mladých ľudí z krajiny, ktorá preberá štafetu SDM. Naposledy ho prevzali Poliaci od Brazílčanov. U našich severných susedov putuje od apríla, potom ho prijali v krajinách strednej a východnej Európy. Za 30 rokov prekonal milióny kilometrov. Chlapci a dievčatá ho nosia na pleciach, autami, lietadlami, putoval aj na psích záprahoch a na otvorenej lodi.

Podrobný program púte kríža SDM a ikony nájdete tu.

2014 11 06 SDM

Zdroj: TK KBS informovala Rada pre mládež a univerzity KBS

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.