(ANS, 25. augusta 2012) – Aleppo, ktoré ešte pred pár týždňami bolo azda najpokojnejším mestom v krajine, je teraz centrom najväčších bojov. Zatiaľ čo sýrska armáda získava naspäť územia predtým okupované rebelmi, pribúdajú udalosti, ktoré sú priamym porušovaním slobody a ľudských práv, najmä tých najbezbrannejších, detí a mladých.
Aleppo, mesto blízko tureckých hraníc, sa stalo obeťou veľkého obchodu so zbraňami, z ktorého profitovali najmä rebeli bojujúci proti režimu Assada. Predpokladá sa, že aktuálne sú podzemné priestory v meste využívané ako zbrojné skladiská. Množstvo zbraní k dispozícii vytvára nekontrolovateľnú situáciu kriminality. V meste už nie je internet a telefonické spojenie je veľmi obmedzené.
Zo skúmania dokumentov a z vypočúvania zajatých rebelov vychádzajú na povrch nové fakty. Rebeli najímajú 14-16 ročných chlapcov, kresťanov i moslimov, aby im prevážali a schovávali zbrane, a to za protihodnotu tisíc sýrskych lír. Chlapci ju dostávajú na dvakrát. Polovicu na začiatku a polovicu po splnení úlohy. Veľa rodín v okupovaných zónach mesta Aleppo sa ukrýva vo verejných budovách a štátnych školách. O ženy a deti sa starajú humanitárne organizácie. Z rozprávania žien vychádza na povrch rozširovaná mienka, že v Sýrii ide o tzv. svätú vojnu. Do Aleppa smerujú tisícky žoldnierov, ktorí nepochádzajú zo Sýrie. Sú platení v dolároch a dostávajú modernú výzbroj. Ženie ich aj vidina „martýrstva“. Rebeli unášajú prominentné osobnosti – vedcov, technikov, manažérov – aby ich zabíjali alebo žiadali za nich výkupné. Niektoré základné služby v štáte boli obmedzené s priamym cieľom vytvoriť silnejší dojem katastrofálnej situácie. Vysokí funkcionári sú pod tlakom korupcie, aby prešli na stranu opozície, ktorá však stále viac preukazuje teroristické črty, najmä akciami proti symbolom štátu, kultúry, dejín a samotnej bezpečnosti sýrskej spoločnosti. Nechýbajú rabovania domov aj bežných obyvateľov.
Pastoračné aktivity Cirkvi, ešte nedávno úplne každodenné, sú teraz už len ojedinelými aktivitami niekoľkých kňazov. Starosť o utečencov je sťažená rizikom, že armáda prenasleduje rebelov a hľadá aj ich spolupracovníkov, zamiešaných medzi civilné obyvateľstvo.
Štát si zvolil vojenský spôsob reakcie a Aleppo je v týchto dňoch stále viac na očiach medzinárodného spoločenstva. Veľa z padlých rebelov nie sú sýrski štátni príslušníci, ale z iných arabských či nearabských krajín. Mnohé rodiny, ktorých členovia boli na prácach v okolitých štátoch, nachádzajú s hrôzou ich mená v zoznamoch padlých rebelov.
Saleziáni v tejto situácii hľadajú formy, ako pokračovať vo svojom poslaní, najmä pre mladých. A aj samotní mladí sa angažujú pre iných mladých. „Naše komunity v Sýrii (Aleppo, Damask, Kafroun) museli už od polovice júla prerušiť svoje akcie, lebo situácia sa neúnosne zhoršila, najmä v Damasku a v Aleppo. V hornatej oblasti mesta Kafroun ešte pokračujú niektoré aktivity pre chlapcov z tamojšieho regiónu,“ povedal začiatkom augusta pre agentúru ANS provinciál provincie Blízky východ don Munir El Rai.
Oratórium v Aleppo, kde saleziáni pracujú od roku 1948, ešte v júli ponúkalo program prímestského tábora pre asi štyristo chlapcov. Témou bolo poznávanie dona Bosca. Potom sa situácia zmenila a saleziáni sa urgentne začali venovať utečencom najmä z mesta Homs a keď sa konflikt začal približovať k Aleppo, tak aj ľuďom, ktorí utekali z okolitých dedín, kresťanom i moslimom.
Stále viac sa ukazuje, že v Sýrii ide o projekt islamského štátu, tak aby bola do problému zatiahnutá celá blízkovýchodná oblasť. V kontexte toho nechýba šírenie prevažne takých informácií, ktoré vytvárajú medzinárodnú mienku proti doterajšiemu režimu v Sýrii. Zdá sa, že sýrska situácia zapadá do toho, čo sa začalo ako „arabská jar demokracie“, ale čo prináša predovšetkým bežným ľuďom iba viac chudoby a obmedzovania základných potrieb o práv.
ANS, rhsdb