Táborová sezóna 🙂

Kde som to skončil? Aha, ešte niekde na začiatku júna 🙂 (2017) Čiže vybrali sme sa na pridedinský tábor do Chomustachu. V Rusku deťom prázdniny začínajú v júni. Vo väčšine škôl sa však cez školský rok učia aj v soboty. A cez prázdniny ešte organizujú tábory, ktoré bývajú v niekoľkých turnusoch. Čiže učitelia si tu veľmi neoddýchnu.

Saleziáni zistili, že školy sú dosť otvorene akciám, ktoré pomáhajú deťom učiť sa po anglicky. A tak to spojili aj s rokom ekológie, ktorý beží v celom Rusku a voilà: 3 týždne dobrodružstiev „under the lemon tree“ sa môžu začať. Bývali sme priamo v škole a iba v sobotu poobede sme sa vracali do mesta a v nedeľu večer zase späť do dediny. Deti sú tu veľmi vďačné, čiže program môže byť jednoduchší. Ráno rozcvička, citrónovník povedal rozprávku, raňajky, potom sme sa po skupinkách učili angličtinu, zahrali nejaké spoločné hry, obed a ešte aktivity podľa toho, aká bola téma dňa.

Napríklad doobeda sme pozerali video o znečistení vody a poobede sme o tom kreslili obrázky a rozdávali ich vodičom v dedine, aby sme im ukázali, že nám záleží na našej riečke.

Takéto videá https://www.youtube.com/watch?v=93BqLewm3bA

Inokedy sme posadili záhon v tvare srdca, urobili mu farebnú ohradu proti koňom a kravám, vyrábali recyklovaný papier atď. „Chcel som sa stať bohatým, no nevyšlo…“ – Ernest (chlapec na fotke v zelenom tričku).

Áno, aj takéto možnosti sa objavujú počas tábora, hlavne keď okolo školy na bicykli jazdia starčekovia s celým dôchodkom odloženým v peňaženke v zadnom vrecku. Zrazu sa nám u detí objavili žuvačky, nanuky a všetko možné. O pár minút sa prišiel aj zúfalý starček, telefonát od prekvapenej predavačky (deti s toľkými peniazmi jej boli hneď podozrivé) a po tvrdom „výsluchu“ a karhaní v zborovni sa našli aj všetky peniaze, ktoré si deti ukryli. Ako je možné, že sme tomu nepredišli? No, čas hneď po obede si škola žiadala úplne voľný, bez našej asistencie, takže sme nemali potuchy, že sa deje „niečo nekalé“ 🙂 A tak sa zo zápletky stala veselá príhoda, s ktorou sme decká mohli podpichovať ešte pár dní…

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.