Témou prímestského tábora na Luníku IX bolo tohtoročné saleziánske Heslo: Vedie nás nádej

(Košice – Luník IX, 2. augusta 2021) – Tretí júlový týždeň privítali košickí saleziáni spolu s tridsiatkou animátorov vyše päťdesiat detí z Luníka IX. Počas tábora im predstavili kardinálne čnosti na obraze auta: sila (motor), múdrosť (volant), miernosť (brzda a plyn), spravodlivosť (kolesá) a posledný deň si cez spätné zrkadlo všetko zrekapitulovali.

Stálu posádku auta tvorili traja kamaráti, ktorí sa vybrali na výlet do Turína za donom Boscom. Úlohou detí bolo pomôcť im opraviť tieto štyri komponenty, ktoré sa počas cesty kazili. Našťastie im vždy niekto prišiel na pomoc. Raz to bol automechanik, inokedy stopár či dobrý pastier. Neskôr sa ukázalo, že to bol vždy sám Ježiš.

Prvý deň patril športovým aktivitám, hrám, súťažiam a nechýbali tvorivé dielne. Deti si mohli vyrobiť rôzne náramky, drevené autíčka, namaľovať si niečo na zrkadlo a pod. Tradične bol veľmi veľký záujem o vypaľovanie obrázkov do dreva.

Hlavným programom utorkového poobedia bola návšteva osady Mašličkovo, kde sa pre miestnych obyvateľov snažili pripraviť súťaže a spríjemniť im poobedie hudbou a tancom. V stredu poobede bola vyzývačka. Deti dostali 40 úloh, ktoré mali všetci spolu splniť. Každý splnil nejakú úlohu alebo časť úlohy. Bez vzájomnej spolupráce by to určite nedokázali.

Piatkový program sa začal oratkom na miestnom ihrisku, do ktorého sa mohli zapojiť aj deti mimo tábora. Poobede sa zasa vybrali na pokladovku po Luníku IX, pri ktorej sa veru zapotili. Zapojiť museli ako fyzickú silu, tak aj silu svojich vedomostí, pretože poklad bol zašifrovaný tajnou abecedou.

„Všetkých veľmi oslovila chytľavá hymna, ktorú decká spievali vždy z plného hrdla. Super bola aj veľká účasť na svätých omšiach, kde naplno rezonovalo znenie témy. Vďaka Bohu za tento požehnaný týždeň, z ktorého sme si všetci odniesli v srdciach more zážitkov a priateľstiev. Myslíme si, že sme si mohli znovu uvedomiť, čo všetko máme okolo seba v pohodlí domova, na rozdiel od veľa detí a ľudí tu na Luníku. Ich úprimné srdce nás opäť naučilo pokore, vďačnosti a túžbe hľadania veľkých vecí aj v drobnostiach. Ďakujeme a už teraz sa tešíme na budúci rok!“ dodávajú dobrovoľníčky z Videsu.

Zdroj: facebook.com/lunik9.sk, laura-mladez.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.