Teplotu sa podarilo zvýšiť

(Bardejov, 18. januára 2013) – Ideme do toho? Oplatí sa to vôbec? Prídu nejaké deti? Aj na takéto otázky si museli odpovedať bardejovskí animátori, ktorí sa rozhodli pripraviť prvý zimný prímestský tábor.
 
Dvojdňový tábor na východe Slovenska s názvom "Na bode mrazu", ktorého sa zúčastnilo približne 40 detí a mladých, sa uskutočnil 3.-4. januára 2013. „Tábor v zime sme ešte nechystali, tento rok sme ho robili prvýkrát. Počet prihlásených detí prekročil naše očakávania. Deti sa zabavili a animátori si vyskúšali prípravu tábora aj v ťažších podmienkach ako v lete," vyjadril sa spoluorganizátor Miroslav Niščák.
 
2013_01_18_tabor11.jpg
 
Prvý deň deti privítala strašná zima a salezián Stanislav Hurbanič, ktorý deťom vysvetlil o čo pôjde. Na Zem vraj prišla veľká prírodná katastrofa, ktorá zapríčinila, že ortuť v teplomeri ukazuje hlboko pod bodom mrazu. Prvou úlohou detí, ktoré sa rozdelili na štyri tímy – alfa, beta, gama a delta, bolo pripraviť sa na prežitie v nehostinnej zime. Doobeda sa naučili chystať oheň, poskytnúť prvú pomoc, viazať uzly, rúbať drevo a mnoho iných potrebných vecí. Po oddychu a čase strávenom pri spoločenských hrách ich navštívili funkcionári štyroch medziplanetárnych firiem, ktorí im ponúkli prácu, za ktorú dostali materiál na prípravu príbytkov na ukrytie sa pred zimou.
 
V druhý deň doobeda sa zúčastnení odreagovali pri hraní štyroch netradičných hier, ktoré si deň pred tým sami pripravili, lenže nevedeli, že pôjde o hry. Za odmenu získavali chemikáliu, ktorá zvyšovala teplotu na Zemi. Po obede ich navštívil vedec, ktorý tvrdil, že prírodnú katastrofu vyrieši, ak splnia úlohy, ktoré si pre nich pripravil. Deti sa nedali zahanbiť a zimu s pomocou vedca zažehnali preč. Na pamiatku každé dieťa dostalo kocku ľadu s teplomerom, ktorá svojím roztopením symbolizovala porazenie zimy.
 
2013_01_18_tabor2.jpg
 
Marek Pivovarnik, účastník tábora, sa podelil so svojimi dojmami: „Verte či nie, tieto dva táborové dni boli niečím výnimočné. Super partia, super organizácia, super program. Čo sa mi tiež páčilo, bolo to, že každá chvíľa bola vyplnená a že každý animátor sa deťom venoval naplno. Akcie podobného rázu by som uvítal aj každý mesiac a na 100 percent pôjdem na najbližšiu vymyslenú našimi animátormi."
 
Informoval: Lukáš Závodník

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.