Tínedžeri sa počas tábora ocitli v starovekom Grécku

(Ostrý Grúň, 9. augusta 2021) – Mladí zo saleziánskeho strediska v Dubnici nad Váhom sa 17. – 22. júla zúčastnili tínedžerského tábora v obci Ostrý Grúň neďaleko pohoria Vtáčnik. Celkovo 42 mladých spolu s 12 animátormi, dvoma saleziánmi a dvoma sestrami salezánkami, sa preniesli do prostredia starovekého Grécka s ich bohmi, olympijskými hrami, súperením a túžbou po cnostiach.

Tábor sa začal v sobotu príchodom táborníkov do Atén. Tu ich privítali grécki bohovia po boku boha Dia. Keďže bohovia potrebovali niekoho, kto im bude slúžiť, na istý čas sa stali ich otrokmi. Dostali nové oblečenie, vrecovinu, a museli získať v logickej aktivite svoje obydlie. Poobede si táborníci zahrali strategickú hru Prístav, pri ktorej obchodovali so vzácnymi surovinami medzi prístavmi. Sobotný večer sa niesol v duchu gréckej kultúry. Dvojice „otrokov“ si medzi sebou zmerali sily vo vedomostnej súťaži o Grécku. Rovnako nesmeli chýbať ani vyzývačky s gréckymi bohmi. Úvodný táborový deň ukončila nočná hra.

Nasledujúci deň sa začal sparťanskou výchovou. Sviežich táborníkov do nového dňa prebudila rázna rozcvička. Nasledoval rozvoj tela, duše a ducha, tzv. kalokagatia. Tínedžeri sa učili grécku abecedu, preverili a posilnili si fyzickú kondíciu a na záver sa zúčastnili besedy s mladomanželmi Jánom a Natáliou. Po poobednom oddychu nasledovala náročná časť dňa. Odštartovala športová súťaž Sparťan race. Súťažiaci v nej zúročili všetko, čo sa doobeda naučili, aby prekonali seba a druhých. Na konci dňa sa konali súťaže jednotlivcov medzi dievčatami a chlapcami.

V pondelok sa obyvatelia Atén v skupinách vydali na dlhú cestu. Stúpali na vrch Vtáčnik. Počas výstupu sa museli rozhodovať, napr. ktorou trasou pôjdu, čo urobia alebo neurobia, čo si vyberú… Súčasne hrali spoločenskú hru, ktorá im spestrila turistiku. Na vrchu Vtáčnik sa zúčastnili sv. omše a pokochali výhľadom. Po šťastnom návrate do tábora sa mladí dostali do krízovej situácie v hre Humanus. Spoznali ako reagujú v psychicky náročnej situácii a zistili, že spoločne to ide ľahšie.

Po dvoch náročných dňoch si obyvatelia Atén na chvíľu oddýchli. V utorok doobeda sa zúčastnili dielní, kde sa naučili rôznym zručnostiam, od rezbárstva, drotárstva, sebaobrany až po batikovanie. Poobede si tínedžeri spolu s animátormi zahrali vodné hry. Nesmela chýbať balónová bitka, vodné prestrelky ani vodná šmýkačka. Večer bol doslova napumpovaný divadelnými výkonmi. Skupinky mladých si zahrali predstavenia na rôzne témy a divadelné žánre.

Streda sa niesla v znamení olympijských hier. Športový deň sa začal telefonátom s Jánom Volkom, slovenským reprezentantom na olympijských hrách v Tokiu. Následne sa všetci presunuli na futbalové ihrisko v Ostrom Grúni. Tam sa doobeda súťažilo v siedmich disciplínach. Poobede sa hrali celotáborové hry, indiánska palička a biges. Večer sa konal záverečný ceremoniál, pri ktorom sa víťazom odovzdávali vavrínové vence. Keďže to bol posledný deň tábora, skončil táborovou zábavou.

Zdroj: saldub.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.