Účastníci Synody saleziánskej mládeže sa bližšie spojili so životom dona Bosca a jeho snom

Druhý deň Synody saleziánskej mládeže 2024 sa odohrával v pokojnom a historicky bohatom prostredí Colle Don Bosco, rodisku svätého Jána Bosca a na mieste, kde sa mu ako deväťročnému prisnil sen, ktorý mu zmenil život. Tento idylický vidiek, kde sa kedysi malý Janko Bosco hrával a pracoval na poli, poskytol dokonalú kulisu pre celodenné úvahy a umožnil mladým účastníkom Synody ponoriť sa do kontextu, ktorý formoval raný život dona Bosca a inšpiroval jeho hlbokú víziu pre mladých.

Ranné zasadnutie sa začalo inšpiratívnou témou, ktorú predstavil don Joebeth: „Buďme súčasťou sna.“ Podelil sa s presvedčivým posolstvom o vplyve nášho prostredia a ľudí, ktorí nás formujú. Pri úvahách o vlastnom živote dona Bosca páter Joebeth zdôraznil, ako don Bosco napriek tomu, že v mladosti prežil veľa utrpenia, premenil svoje ťažkosti na pozitívnu silu. Namiesto toho, aby sa nechal zdrviť nepriazňou osudu, don Bosco sa rozhodol byť „konštruktívnym tvorcom“, pričom sa úplne spoliehal na Boha, ktorý viedol jeho poslanie. Táto téma hlboko rezonovala s účastníkmi a nabádala ich, aby svoje vlastné výzvy vnímali ako príležitosti na rast a službu.

Don Francisco, potom predstavil oficiálnu webovú stránku synody www.sys2024.org a povzbudil účastníkov, aby organizovali podujatia, ktoré by zapojili a inšpirovali mladých ľudí v ich regiónoch a rozšírili tak vplyv Synody ďaleko za hranice jej bezprostredného stretnutia.

Potom viedol don Francisco mladých k modlitbe založenej na úryvku z evanjelia o ceste do Emauz (Lk 24, 13 – 35). Účastníci sa rozdelili do trojíc na „prechádzku po Emauzách“, počas ktorej uvažovali nad evanjeliom a delili sa o osobné skúsenosti s pociťovaním Božej prítomnosti vo svojom živote, ako aj o momenty pochybností. Toto cvičenie podporilo hlboké duchovné spojenie medzi účastníkmi a povzbudilo ich, aby sa navzájom podporovali na svojich cestách viery.

Po dopoludňajšom zasadnutí sa delegáti vydali na prehliadku Colle Don Bosco so sprievodcom, pričom navštívili významné miesta, ako napríklad dom z detstva dona Bosca a majestátnu baziliku. Pre mnohých to bola prvá návšteva Colle a stáť na mieste, kde sa don Bosco narodil a vyrastal, ich hlboko dojalo. Táto skúsenosť im umožnila bližšie sa spojiť so životom dona Bosca a jeho snom, ktorý naďalej inšpiroval celé generácie.

Popoludní páter Joebeth vyzval delegátov, aby si pozorne preštudovali Instrumentum laboris a plne sa zapojili do diskusií na Synode. Pripomenul im, aby si zachovali globálnu perspektívu a brali do úvahy realitu všetkých mladých ľudí na celom svete, nielen tých vo svojom bezprostrednom okolí. Podelil sa tiež o to, že konečný výstup Synody bude obsahovať päť dokumentov, jeden v každom hlavnom zastúpenom jazyku, aby sa rešpektovali jedinečné kultúrne nuansy každej jazykovej skupiny.

Účastníci potom venovali čas čítaniu a uvažovaniu o pracovnom dokumente v malých skupinách. Tieto skupiny, pozostávajúce približne z desiatich účastníkov, uľahčovali hĺbkový dialóg s pomocou moderátorov. Zhrnutia z týchto diskusií sa neskôr prezentovali počas valného zhromaždenia, čím sa zabezpečilo, aby boli vypočuté všetky hlasy.

Medzitým sa Saleziáni dona Bosca a Dcéry Márie Pomocnice stretli samostatne, aby začali vytvárať dekalóg – desať hlavných zásad o tom, ako účinne sprevádzať mladých ľudí pri realizácii ich snov. Tento proces sa začal syntézou odpovedí od provinčných tímov pre pastoráciu mládeže na celom svete, pričom sa zameral na konkrétne kroky, ktoré by sa mohli podniknúť na podporu mladých. V malých skupinách saleziáni a saleziánky určili dva najzásadnejšie body, ktoré sa potom zdieľali na väčších zhromaždeniach. Tieto poznatky nakoniec vyústili do komplexného dekalógu, ktorý poskytol jasný rámec pre budúcu saleziánsku prácu s mládežou.

Deň sa skončil modlitbou ruženca na nádvorí s Bazilikou Márie Pomocnice kresťanov ako úžasnou kulisou. Rekonštrukcia snov dona Bosca o ruženci a hadovi slúžila ako silná pripomienka dôležitosti modlitby, najmä ruženca, pri prekonávaní pokušení. Misionársky ruženec sa modlil v piatich jazykoch, pričom každý desiatok bol uvedený krátkym čítaním z rôznych epizód zo života dona Bosca. Účastníci boli vyzvaní, aby sa modlili za rôzne skupiny mladých ľudí na celom svete, najmä za tých, ktorí čelia ťažkým okolnostiam.

Páter Thati, rektor Colle Don Bosco, ukončil deň srdečným slovkom na dobrú noc, v ktorom sa podelil o históriu saleziánskej prítomnosti na Colle Don Bosco, ktorá sa začala v roku 1918. Sen dona Bosca v deviatich rokoch prirovnal k Zvestovaniu a zdôraznil spoločnú skúsenosť strachu a neistoty pri odpovedi na Božie volanie. Don Bosco však podobne ako Mária veril, že s Bohom je všetko možné. Ďalej povzbudil mladých ľudí, aby vyhľadávali príhovor dona Bosca a prosili ho, aby požehnal ich sny a viedol ich k ich uskutočneniu. Na záver dňa účastníci oduševnene spievali a tancovali na piesne dona Bosca, čím mu vyjadrili svoju hlbokú lásku a obdiv.

Zdroj: infoans.org

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.