Ústav pamäti národa ocenil dvoch saleziánov

(Bratislava, 19. novembra 2013) – Pri príležitosti novembrových udalostí z roku 1989 sa v Bratislave uskutočnil III. ročník Festivalu slobody, ktorý organizuje Ústav pamäti národa (ÚPN). V rámci slávnostného programu 17. novembra udelil Ondrej Krajňák, predseda správnej rady ÚPN, 21 pamätných listov osobnostiam protikomunistického odboja a tým, ktorí boli nútení znášať utrpenie spôsobené režimom v období neslobody. Medzi ocenenými sú aj dvaja saleziáni, don Ernest Macák a don Anton Srholec. Za 93 ročného dona Macáka prevzal ocenenie provinciál saleziánov don Karol Maník.

Don Macák bol v roku 1950 deportovaný do centralizačného tábora v Podolínci. Po úteku napriek zatykaču pokračoval v tajnej práci medzi mladými saleziánmi. ŠtB ho zatkla práve počas jedného stretnutia so spolubratmi. Vo väzení mu prišla myšlienka predstierať pred komunistickými vyšetrovateľmi duševnú chorobu. Túto situáciu „hral“ po dobu 13 rokov, až kým sa mu nepodarilo v sprievode otca dostať do Talianska, kde potom zostal žiť do pádu režimu. Od roku 1993 bol potom provinciálom slovenských saleziánov. Počas komunizmu sa mu podarilo zachrániť stovky ľudí pred väzením a „hraním blázna“ sa vyhol 25 ročnému trestu v jáchymovských baniach.

Anton Srholec, predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska bol zatknutý, keď sa s ďalšími bohoslovcami a kňazmi snažil ujsť – pod vedením Božieho služobníka dona Titusa Zemana – s cieľom študovať teológiu. Prevažnú časť desaťročného väzenia, na ktoré bol režimom odsúdený strávil v jáchymovských uránových baniach.

 

 

mk, rhsdb

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.