V bratislavskom saleziánskom kostole sa nachádza unikátne pôstne plátno

(Bratislava, 11. marca 2019) – Tento rok slávi farský kostol sv. Jána Bosca v Bratislave na Trnávke 80 rokov od svojho posvätenia. Pri tejto príležitosti je počas pôstneho obdobia nainštalovaná do priestoru nad oltárom veľká textília – pôstne plátno. Zmyslom je pomôcť objaviť silu, krásu a charakter priestoru kostola.

Počas pôstneho obdobia 2019 bude v kostole na Trnávke situované dočasné pôstne plátno. Priestorová inštalácia z roku 1939 bude nainštalovaná po dobu 40 dní – od Popolcovej stredy až do Bielej soboty (od 6.3. – 20.4.). Autorkou plátna je Klára Štefanovičová, študentka VŠVU, ktorá študuje voľnú grafiku u prof. Jančoviča.

Tradícia pôstneho plátna siaha až do stredoveku, kde sa v kresťanských chrámoch počas pôstneho obdobia zahaľovala významná časť presbytéria či oltárov. "Je to ponuka človeku, ktorý sa nachádza v tomto priestore, ponúknuť mu príležitosť pre radikálny pôst očí," povedal pre TASR kurátor projektu Michal Žák.

Inštaláciu bude doprevádzať sprievodný program s názvom Pôstne stredy, ktorý tvorí sv. omša o 18,00 hod. s príležitosťou na sviatosť zmierenia a následne o 18,45 moderovaný kultúrno-duchovný večer vedený vždy iným hosťom, ako napríklad historikom, architektom, scénografom, teoretičkou umenia a pod.. Programy budú dopĺňať hudobné vstupy rozličných komorných zoskupení.

Informoval: Juraj Caránek

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.