V Južnom Sudáne došlo k vážnym konfliktom

(Juba, Južný Sudán, 20. decembra 2013) – 18. decembra boli v Južnom Sudáne, najnovšom africkom štáte, hlásené vážne konflikty. Podľa odhadov OSN je v hlavnom meste Juba približne 400 až 500 mŕtvych a 800 zranených. Saleziáni, ktorí majú v tomto meste komunitu, počuli streľbu po celý deň. Mnoho vystrašených rodín našlo útočisko v ich misii.

Situácia v krajine je momentálne pokojná, no nestabilná. V minulosti sa konflikty vyskytovali najmä v severných častiach na hranici so Sudánom – krajinou, od ktorej sa v júli 2011 Južný Sudán oddelil. Predvčerom sa boje odohrávali najmä v hlavnom meste na juhu. Dôvodom sa zdá byť nezhoda medzi súčasným prezidentom Salvom Kiirom a jeho bývalým zástupcom Riekom Mashare.

Nepokoje začali v pondelok, 16. decembra, niekoľkými stretmi medzi proti sebe stojacimi stranami v rôznych častiach Juby. Nejednalo sa len o ľahké zbrane, svedkovia hlásili zvuky mínometov a bomb. Dôsledkom pre saleziánsku misiu bolo celodenné uzavretie. Tiež mali problémy s komunikáciou, nedalo sa dovolať na mobilné telefóny. Večer bol vyhlásený zákaz vychádzania. Niektorí saleziáni, ktorí plánovali odísť, museli svoje plány zrušiť.

Hoci väčšina bojov sa odohrala medzi ozbrojencami strán, strach sa stále šíri medzi celým obyvateľstvom. Noc z utorka na stredu bola pre saleziánsku komunitu pomerne búrlivá, mnoho rodín prišlo požiadať o ochranu a pomoc. Bolo im poskytnuté ubytovanie v škole a kaplnke.

V Južnom Sudáne pôsobia aj saleziánski misijní dobrovoľníci zo Slovenska v meste Tonj, ktorého sa zatiaľ nepokoje nedotkli. "S dobrovoľníkmi sme v pravidelnom kontakte, pripravení pomôcť im v prípade, že sa situácia zhorší," povedal don Peter Jacko, delegát pre misie Saleziánov dona Bosca. 

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.