V Močaranoch si pripomenuli Gorazda Zvonického a posvätili nový zvon i vitráže

(Močarany, 11. august 2020) – Ako je už tradíciou, v Močaranoch, ktoré sú súčasťou Michaloviec, sa začiatkom augusta konali Gorazdove dni, ktoré mali veľmi bohatý program.

V prvom rade si Močarania pripomenuli 25. výročie smrti svojho rodáka dona Andreja Šándora, známeho básnika Gorazda Zvonického. Na Gorazdovom večeri zaznelo pásmo Gorazd a jeho vzťah k spevu a rodnému Zemplínu, ktoré pripravila pani Štefánia Sabolová. Slávnostný program obohatila zemplínskymi piesňami SFS Močaranka, nádejná hudobná skupina Dáša Kostovčík a Matúš Pavlík, a zazneli viaceré básne z tvorby Gorazda Zvonického. Program poctil svojou prítomnosťou aj primátor mesta Michalovce a poslanec Národnej rady pán Viliam Záhorčák, ktorý medzi iným podčiarkol význam a kultúrne bohatstvo tohto podujatia. Zazneli aj pútavé spomienky na Gorazda Zvonického, s ktorými sa podelili jeho bývalí žiaci: pán Michal Kaňa a don Štefan Turanský SDB.

Doobeda sa konala slávnosť 20. výročia konsekrácie Kostola svätého Gorazda a spoločníkov. Pred slávením Eucharistie don Turanský posvätil nový zvon a vitráž, ktorú zhotovil výtvarník Ján Kováč. Na slávení Eucharistie koncelebrovali miestny pán farár don Peter Hrabovecký, profesor Ján Ďačok z Ríma, SJ a kanonik i močaranský rodák Tibor Závadský. Liturgiu svojimi duchovnými piesňami obohatila pani Monika Kondráčová. Celé podujatie obetavo pripravila so svojím tímom pani Anna Kostovčíková.

Informoval: Š.T.

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.