V Pakistane sa začne proces blahorečenia Akaša Bašíra, ktorý zabránil masakru

(Pakistan, 9. februára 2022) – Katolícka Cirkev v Pakistane sa teší z pozitívneho stanoviska Svätej stolice, umožňujúceho začatie procesu blahorečenia mladého laika Akaša Bašíra ako mučeníka. Niekdajší študent saleziánskej školy v Lahore ako 20-ročný v roku 2015 položil vlastný život, aby zabránil samovražednému atentátnikovi vstúpiť do Kostola sv. Jána v meste Lahore, plného veriacich. Diecéznu fázu procesu slávnostne otvoria 15. marca, presne sedem rokov od hrdinskej smrti mladého muža.

Pri oslave sviatku sv. Jána Bosca v pondelok 31. januára lahorský arcibiskup Sebastian Shaw OFM oznámil, že Vatikán povolil začatie kauzy mučeníctva. Akašovi Bašírovi, ktorý je vôbec prvým kandidátom blahorečenia pochádzajúcim z Pakistanu, bude od otvorenia diecéznej fázy procesu patriť titul „Boží služobník“. „Je to veľký deň pre Katolícku cirkev v Pakistane. Svoj život obetoval za záchranu života kresťanskej komunity,“ uviedol generálny vikár arcidiecézy o. Francis Gulzar.

„Je tu veľké očakávanie pred oficiálnym otvorením diecéznej fázy procesu, ktoré je naplánované na 15. marca, presne sedem rokov od smrti tohto mladého muža. Bude na ňom prítomná celá Konferencia biskupov Pakistanu a tiež apoštolský nuncius,“ uviedol v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas postulátor kauzy don Pierluigi Cameroni SDB.

Akaš Bašír (Akash Bashir) sa narodil 22. júna 1994 v severovýchodnej oblasti Pakistanu. Bol absolventom saleziánskej Technickej školy dona Bosca v Lahore. Dňa 15. marca 2015, keď sa dvaja samovražední atentátnici odpálili v blízkosti katolíckeho a anglikánskeho kostola v prevažne kresťanskej štvrti Youhanabad v Lahore, konal službu ako dobrovoľný ochrankár pred vstupom do Kostola sv. Jána. Vnútri bola tisícka katolíckych veriacich na nedeľnej bohoslužbe počas pôstu.

„Zomriem, ale dovnútra ťa nepustím,“ – s týmito slovami 20-ročný dobrovoľník zahatal cestu teroristovi opásanému výbušninami. Útočník odpálením nálože zabil seba, Akaša a ďalších dvoch ľudí pred kostolom. Pri útokoch, ku ktorým sa prihlásila teroristická skupina s názvom Tehreek-e-Taliban Pakistan Jamaatul Ahrar (TTP-JA), zahynulo 17 ľudí a viac ako 70 bolo zranených.

Po úradne stanovenej päťročnej lehote miestny biskup požiadal Svätú stolicu, aby umožnila iniciovať proces blahorečenia. Kongregácia pre kauzy svätých 9. novembra 2021 vydala tzv. „nihil obstat“ (nič nestojí v ceste), čím povolila Lahorskej arcidiecéze otvoriť kauzu mučeníctva.

Na krvavý útok z 15. marca 2015, ktorý sa udial na 4. pôstnu nedeľu, reagoval pápež František v ten deň pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána týmito slovami:

„Drahí brata a sestry, s veľkou bolesťou som prijal správu o dnešných teroristických útokoch na dva kostoly v meste Lahore v Pakistane, ktoré zanechali početných mŕtvych a zranených. Sú to kresťanské kostoly. Kresťania sú prenasledovaní. Naši bratia vylievajú krv len preto, že sú kresťanmi.

Zároveň s uistením o mojej modlitbe za obete a za ich rodiny vyprosujem od Pána, prameňa každého dobra, dar pokoja a svornosti pre túto krajinu. Kiež sa skončí toto prenasledovanie namierené proti kresťanom, ktoré sa svet snaží skrývať, a kiež zavládne pokoj.“

Zdroj a foto: www.vaticannews.va/sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.