V Šaštíne odhalia pamätnú tabuľu významnému básnikovi a kňazovi Gorazdovi Zvonickému

(Šaštín, 12. septembra 2013) – V roku 2013 si pripomíname 100. výročie – 100 rokov od narodenia významného básnika, prekladateľa, pedagóga a saleziánskeho kňaza Gorazda Zvonického (29. jún 1913 Močarany – 27. júl 1995 Rím).

Pri tejto príležitosti sa uskutoční v sobotu, 14.9.2013 v Šaštíne – Strážach, v Národnej svätyni – Bazilike Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska slávnostné odhalenie tabule Gorazdovi Zvonickému. Saleziánske dielo na Slovensku začalo v roku 1924 práve v Šaštíne, kde bola založená prvá komunita saleziánov na Slovensku. G. Zvonický sem prišiel ako chlapec, aby tu začal študovať na gymnáziu a pripravovať sa na rehoľný a kňazský život.

Marek Michalenko, direktor komunity SDB v Šaštíne: „Slávnostné odhalenie je naplánované po večernej svätej omši približne o 20:00 hod. Na slávnosti budú prítomní Mons. Jozef Haľko, pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy, PhDr. Marián Kubeš, PhD., ktorý zhudobnil 20 básní G. Zvonického a zaspieva niektoré z nich. Prítomní budú aj zástupcovia saleziánov dona Bosca na Slovensku, ako aj širšia verejnosť,“ povedal Michalenko.

Text na tabuli: “Andrej Šándor – Gorazd Zvonický, kňaz – salezián, 29.6.1913 -27.7.1995,“ dopĺňa nasledovný citát: "Môj cieľ je Kristus. Cesta samé tŕnie." Autorom tabule je: Ing. arch. Stanislav Májek (odchovanec saleziánov).

Pamätná tabuľa Zvonického bude umiestnená vedľa tabule Božieho služobníka, saleziána – kňaza dona Titusa Zemana. V roku 1950 sa Gorazd Zvonický zúčastnil druhého prechodu – úteku cez hranice do Turína (Československo-Rakúsku št. hranicu tajne prekročili 22.10.1950). Tento prechod viedol Boží služobník Titus Zeman, ktorého diecézny proces blahorečenia bol na Slovensku ukončený v decembri 2012.

Gorazd Zvonický (vlastným menom Andrej Šándor SDB) sa narodil v Močaranoch, dnes súčasť Michaloviec. Je významnou osobnosťou slovenských dejín a katolíckej moderny. Životné dielo a tvorba Gorazda Zvonického výrazne ovplyvnili vývoj literatúry na Slovensku, ktorú jeho jeho žiak Zlatko Kubanovič opísal v diele Zvuk Zvonov, ktoré vyšlo vo Vydavateľstve Don Bosco.

Informoval: Peter Novák

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.