V Šaštíne sa začalo trojročie príprav na 100. výročie príchodu saleziánov na Slovensko

(Šaštín-Stráže, 17. septembra 2021) – Na sviatok Narodenia Preblahoslavenej Panny Márie 8. septembra si saleziáni pripomenuli 97. výročie príchodu na Slovensko. Provinciál don Peter Timko počas ďakovnej svätej omše v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne prezradil heslo trojročia a po prvýkrát sa s veriacimi pomodlil modlitbu, ktorá bude saleziánov týmto obdobím sprevádzať.

Podľa tradície každý rok prichádza do Šaštína provinciál saleziánov, aby slávil svätú omšu ako vďakyvzdávanie za čas, ktorý sa saleziánska charizma na Slovensku rozvíja. „A práve preto som tu, aby som vyjadril vďačnosť Pánu Bohu, Panne Márii za tých 97 rokov a zároveň prosil o milosť pokračovať, rozvíjať túto saleziánsku charizmu ďalej,“ povedal na úvod provinciál.

Tento deň zároveň začala trojročná príprava na 100. výročie príchodu saleziánov, ktorá vyvrcholí v roku 2024. „My sme si povedali, že sa chceme na to pripraviť a práve dnešným dňom chceme tak symbolicky začať túto prípravu, ktorá začne zvnútra, predovšetkým od nás saleziánov, ale postupne sa bude prejavovať aj navonok,“ uviedol provinciál. Trojročnú prípravu saleziáni zhrnuli do jednotiaceho sloganu: V pokornej vďačnosti dávam ďalej, čo som dostal.

V prvej etape prípravy sa saleziáni chcú sústrediť na časť sloganu …čo som dostal, ktorú nazvali tiež „oživenie koreňov“. Pôjde o pripomenutie si toho, ako charizma saleziánov dona Bosca na Slovensku dostala počas 97 rokov svoje konkrétne štruktúry a diela. „A preto tento rok 2021/2022, pastoračný rok, od dnešného dňa do budúceho 8. septembra sa chceme sústrediť práve na to oživenie koreňov. Vidieť príbeh našich bratov, ktorí odovzdali alebo sprostredkovali saleziánsku charizmu aj tu na Slovensku,“ priblížil don Timko.

Pred záverečným požehnaním tiež prvýkrát zaznela modlitba, ktorú sa saleziáni budú modliť počas prípravy na 100. výročie ich príchodu na Slovensko.

red.

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.