V Sýrii saleziáni budujú miesto pokoja a radosti

(Aleppo, Sýria, 29. júla 2015) – V mnohých krajinách severnej pologule sú letné aktivity v plnom prúde. Saleziáni a mladí animátori ponúkajú tisíckam chlapcov a dievčat výchovný a zábavný program v typickom saleziánskom štýle. To sa deje aj v meste Aleppo v Sýrii, kde sa saleziánske letné aktivity pre mladých ľudí odohrávajú len pár kilometrov od vojnovej zóny.

V saleziánskom dome v Aleppo, kde sa na aktivitách zúčastňuje asi stovka detí, je niekoľko mladých vedúcich spolupracujúcich so saleziánmi, ktorí sa snažia poukázať na evanjeliové hodnoty, ako sú vzájomný rešpekt a láska. Program, ktorý začal 7. júla, pozostáva hlavne z tvorivých dielní, športu a hier.

Atmosféra v meste zostáva napätá a blízko Aleppa stále často prepukuje násilie. „Vďaka Bohu sa saleziánom a mladým darí dobre,“ povedal provinciál Stredného Východu, don Munir El Rai, ktorý sa tiež nachádza v Aleppe.  

V saleziánskom dome je situácia zložitá. Nedostatok elektriky, a obzvlášť pitnej vody, pociťujú tvrdo, ale najviac starostí spôsobuje nedostatok bezpečnosti v niektorých oblastiach.

Voda je dostupná zo studne v oratóriu, ale nie je vhodná na pitie. Komunita sa snaží ako vie, aby vyriešila tento problém. Letné aktivity „sa vyvíjajú dobre“ v rámci svojich možností, a saleziáni a vychovávatelia robia všetko, čo sa dá, aby vytvorili atmosféru mieru a pokoja.

Podľa člena saleziánskej komunity: „Keď sú mladí ľudia v oratóriu, toto miesto sa mení na oázu pokoja. S pomocou mnohých dobrodincov a rôznych ľudí dobrej vôle, dávame svetielko nádeje na lepšiu a pokojnú budúcnosť.“

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.