V sýrskom Aleppe túžia po dlhotrvajúcom mieri

(Aleppo, Sýria, 20. decembra 2016) – "Vstúpiť do Aleppa je hrozivé, všetci vidia škody po vojne a bombardovanie pokračuje každý deň. Mesto je rozdelené na časti kontrolované vládou a časti v rukách rebelov (je ich oveľa viac ako v Damasku). Vojna sa vedie každý deň. Mnoho ľudí utieklo, tiež veľa kresťanov. Po pracovnej stránke je všetko zablokované, ešte pred niekoľkými mesiacmi bolo všetko v rukách rebelov. Je tu nedostatok vody, elektrina je dostupná len hodinu denne…" To som napísal v marci 2015, počas návštevy, na ktorej som bol v mene hlavného predstaveného.

"V tomto kontexte" – píšem – "hrdinstvo ľudí a spolubratov spočíva v tom, že zostávajú a zachovávajú "bežnosť", ktorá je tou najťažšou vecou v stave vojny. Náš dom (saleziánsky, pozn. red.) je v relatívne bezpečnej štvrti, aspoň v tomto čase, ale predtým už tiež oplakali svoje obete."

V týchto rokoch vojna pokračovala a v Aleppe sa dokonca situácia zhoršila. Stalo sa epicentrom vojny. Všetci z nás to vedia, ale informácie, ktoré dostávame, nie sú vždy úplné.

2016 12 20 ANS syria

Rád by som zveril každému z nás dve úlohy: modliť sa, na prvom mieste a vždy! Modlitba je v Božom srdci a umožňuje nám nezabudnúť, keď zdvíhame svoje oči k Bohu. Modlitba je útecha našej blízkosti s tými, ktorí žijú a pracujú, spolubratmi, saleziánskou rodinou, všetkými ľuďmi všetkých regiónov. Prečo je modlitba taká dôležitá? Aby sme nezabudli a nezvykli si na to, čo sa deje! Preto sa modlime za mier, nielen v Aleppe, ale tiež v celej Sýrii. Vyzývajme k mieru a dialógu medzi ľuďmi, ktorí dnes proti sebe bojujú: vzývajme Boha na nebesiach, aj zodpovedných tu na zemi na oboch stranách, aby boli pohnutí súcitom k utrpeniu obyvateľov, ktorí boli už toľko skúšaní.

Druhou úlohou, ktorú nám všetkým zverujem, je byť informovaní – so záujmom, dôkazmi, bez toho, aby sme sa obmedzili na jednoduché a často zaujaté útržky z médií, ktoré sa šíria; a potom rozprávajme, vydávajme svedectvo tejto reality medzi našimi ľuďmi, našimi rodinami, saleziánskej rodine. Nehovoriť o tom, nezdieľať sa, je ako keby táto realita neexistovala… Alebo ako keby sme si na ňu aj zvykli! Nech nás Pán chráni od tejto hroznej možnosti.

Autor: Stefano Martoglio SDB, radca pre región StredomoriaANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.