V Trnave sa saleziáni tešia na posviacku kostola, oslavy 80. výročia prítomnosti aj hody

(Trnava, 18. mája 2022) – Provizórna divadelná sála, ktorú saleziáni na Kopánke premenili na kostol sa v posledných dvoch rokoch dočkala kompletnej rekonštrukcie. Predposledný májový víkend príde obnovený Kostol Panny Márie Pomocnice posvätiť trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

Slávnostný víkend sa bude niesť v duchu hesla Kopánka – miesto pre všetkých. „Pozývame každého, kto chce s nami oslavovať a zároveň spoznať našu prácu a čo všetko ponúkame Trnavčanom,“ povedal don Juraj Kovaľ, direktor saleziánskeho diela na Kopánke v Trnavskom rádiu.

Prezradil tiež, že podľa údajov saleziánov kostol nebol posvätený, keďže pôvodne mal slúžiť ako divadlo. Finančné prostriedky sa vtedy vyčerpali, a tak sa divadlo rýchlo prispôsobilo na sakrálne účely. Niektoré z preistorov posvätené boli, no oficiálna posviacka nikdy neprebehla.

1941 začiatok saleziánskeho diela

Víkend 20. – 22. mája bude nielen spoločnou oslavou, ale aj poďakovaním všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na výstavbe nového kostola. Bohatý program odštartuje v piatok slávnostnou mládežníckou sv. omšou na ihrisku, po ktorej bude nasledovať súťažno-zábavný program pre mladých s prekvapením.

Najväčšou udalosťou víkendu bude samotná posviacka zrekonštruovaného kostola v sobotu 21. mája o 10:00. Svätú omšu, ktorej bude predsedať otec biskup Orosch bude v priamom prenose vysielať aj TV Lux.

Hneď potom sú farníci pozvaní na spoločný obed a program, ktorý bude trvať až do večerných hodín. Pre najmenších je pripravené divadlo Na hojdačke, pre rodiny súťažno-zábavný program Kopánka – miesto pre všetkých a o 19:00 hod. bude slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov a oslava 80 rokov saleziánskej prítomnosti na Kopánke. Večer zakončí koncert trnavského speváka Bystríka a jeho Bandy.

V nedeľu Trnavčania oslávia Pannu Máriu Pomocnicu kresťanov. Slávnostnú nedeľnú svätú omšu bude na ihrisku celebrovať provinciál saleziánov na Slovensku don Peter Timko. Keďže šport je jeden z pilierov saleziánskej výchovy, bodkou za nabitým víkendom bude futbalový turnaj Kopánka cup. Počas celého víkendu si návštevníci môžu pozrieť bannery s históriou Kopánky, navštíviť infostánok alebo bar s občerstvením. Nebudú chýbať, súťaže, tombola, kolotoč, či iné atrakcie pre deti.

 

Zdroj: kopanka.sk, trnavske.radio

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.