Vajnory už zdobí socha bl. Titusa Zemana

(Vajnory, 1. októbra 2018) – Námestie Titusa Zemana vo Vanojnoroch má od nedele 30. septembra novú sochu miestneho rodáka a mučeníka za duchovné povolania bl. Titusa Zemana. Bronzovú sochu v mierne nadživotnej veľkosti odhalili a požehnali v jeho rodisku v deň prvého výročia blahorečenia. Realizátorom myšlienky je synovec a birmovný syn Titusa Zemana Ing. Michal Titus Radošinský, autorom sochy je akademický sochár Peter Švaral.

Bronzová socha bl. Titusa ho predstavuje vo veku plného rozvoja, kedy urobil rozhodnutie sprevádzať mladých saleziánskych bohoslovcov tajne cez hranice do Talianska, aby tam mohli doštudovať a stať sa kňazmi, čo im domáci komunistický režim neumožňoval. Rozhodnosť a samotné prechody cez hranice pripomína palica, Titusovu lásku zasa ponúkané srdce na dlani a ruženec pripomína Titusovu úctu k Panne Márii. Na dolnom okraji reverendy sú zobrazené čísla, ktorými komunistický režim označoval Titusa v jednotlivých väzeniach.

Odhaleniu sochy predchádzal prednes Hymnu ku cti. bl. Titusa, v podaní herca Jozefa Šimonoviča. Samotný akt odhalenia vykonali spoločne Michal Titus Radošinský a žiaci bl. Titusa Ján Brichta a Augustín Krivosudský. Následne sochu požehnal bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský. Ten pri požehnaní pozval veriacich, aby sa k bl. saleziánovi Titusovi modlili aj za nastávajúcu biskupskú synodu, venovanú téme mladých.

Na svätej omši, odhalení a požehnaní sochy sa zúčastnili viacerí saleziáni aj s provinciálom Jozefom Ižoldom, prítomný bol tiež Apoštolský prefekt Azerbajdžanu biskup Vladimír Fekete, viaceré sestry saleziánky, nechýbali obe ešte žijúce sestry bl. Titusa a ďalší príbuzní, a mnohí Vajnorčania.

O odhalení sochy priniesla reportáž TV Lux.

 

rhsdb, foto Marek Grebeči

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.