Záplavy na Balkáne: saleziáni pomáhajú zasiahnutým obyvateľom

(Žepče, Bosna a Hercegovina, 28. mája 2014) – Májové povodne v Chorvátsku, Srbsku a v Bosne a Hercegovine patrili údajne k najväčším od konca 19. storočia. Členovia neziskovej organizácie VIS (Medzinárodné dobrovoľníctvo pre rozvoj) sa zhovárali s donom Tihomirom Šutalom, bývalým direktorom saleziánskej komunity v Žepče (Bosna a Hercegovina). Prinášame vám sumár z tohto rozhovoru.

V tomto regióne sa nič podobné neudialo od roku 1892. Padal hustý dážď, rieky v oblasti sú rozvodnené. Dnes (21. mája) pretekajú už aj menšie rieky. Žepče, kde sa nachádza saleziánsky dom, zostáva odrezané od susedných miest a obcí kvôli povodniam, tiež je tu riziko zosuvu spôsobené eróziou pôdy. (…)

Ľudia sú zhrození. Vojna skončila len pred 20 rokmi. Rany ešte stále nie sú zahojené a už je tu ďalšia tragédia. (…) 100 000 domov bolo zničených a viac ako tretina obyvateľov bola nútená opustiť svoje domovy. (…)

Saleziáni pomáhajú obyvateľom a dali k dispozícii budovy na zabezpečenie základných potrieb pre ľudí. Naše priestory nie sú veľmi poškodené v porovnaní s deštrukciou v iných oblastiach mesta- Momentálne ich používame ako dočasnú pomoc, kde sa ľudia môžu zohriať, najesť a osprchovať v teplej vode. Ohrievače vody zostali nepoškodené, takže môžeme poskytnúť dôležitú podporu náročnom a zúfalom čase.

Tiež sme sa zapojili do organizácie zbierky príspevkov na základné potreby. Uvedomujeme si, že tvrdý dopad devastácie sa nenapraví hneď. Ľudia stále nachádzajú blato na uliciach i doma; je tu mnoho potrieb, ktoré treba vyriešiť. Bola to tragédia, ale povzbudenie vidieť mnoho našich študentov vyjsť von, aby poskytli pomoc, kdekoľvek ju potrebovali. (…)

Teraz dúfam, že táto pohotovosť vyústi do oprávnenej pozornosti medzinárodnej komunity o rekonštrukciu a rast v budúcnosti. My, Saleziáni dona Bosca, robíme svoju časť a budeme pokračovať s podporou všetkých, ktorí nám chcú pomôcť.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.