Záverečná časť trilógie o donovi Boscovi má za sebou premiéru

(Humenné, 29. mája 2013) – V nedeľu 19. mája bolo Mestské kultúrne stredisko v Humennom znova zaplnené divákmi, ktorí sledovali premiéru divadelnej hry s názvom Podpaľač.

„Podpaľač je záverečnou časťou trilógie o donovi Boscovi (Svätý komediant, Malý kominár, Podpaľač). Spája v sebe línie predchádzajúcich dvoch divadiel. Zatiaľ čo Svätý komediant bol pokusom ponoriť sa do vnútra dona Bosca, jeho hľadaní, zobrazenia jeho života pre opustených chlapcov, Malý kominár nám ukázal jednotlivé trpké osudy chudobnej mládeže a Podpaľač chce zobraziť oboje. Je to nová hra o donovi Boscovi, o jeho pedagogike, o tom, ako svoj život úplne venuje opustenej mládeži, ako hľadá stratených a blúdiacich. Vykresľuje ďalšie napínavé dobrodružstvá tohto svätého vychovávateľa i jeho chlapcov,“ opísal trilógiu režisér a autor v jednej osobe, salezián Marián Husár.

Vo vypredanom Mestskom kultúrnom stredisku sa na javisku predstavilo celkovo 26 hercov. Väčšina z nich hrala aj v predchádzajúcich príbehoch o donovi Boscovi. „Mala som možnosť vidieť všetky časti, no táto sa mi páčila najviac po technickej i umeleckej stránke. Je vidieť, že herci už majú za sebou viacero vystúpení pred divákmi. Ich výkony i celkové prevedenie majú stúpajúcu úroveň,“ pochválila hercov diváčka Lenka.

S nácvikmi divadla začali herci ešte začiatkom jesene. Pravidelne sa stretávali a prechádzali si jednotlivé časti. K vylepšeniu hereckých výkonov im pomohol samotný nácvik s hercom Jozefom Úradníkom, šéfom činohry Štátneho divadla v Košiciach. O čo najlepšie prevedenie sa tiež postarali viacerí odborníci – dramaturgička Božena Čahojová (VŠMU), choreografka Zuzana Bačová (Súkromná ZUŠ Via arto) i tanečník a herec Pavol Danko. S hudbou pomohli viacerí humenskí rodáci – Ľubica Čekovská, Slavomír Štempák i Adrián Harvan.

S vydareným prvým predstavením narástla účinkujúcim nadšenie pre divadlo a už teraz je isté, že v júni sa predstavenie viackrát zopakuje.  Herci vystúpia pre viaceré školy z mesta. „Po premiére môžem povedať, že chlapci i dievčatá to zvládli veľmi dobre, podarilo sa im hrať so srdcom a preniesli iskru z javiska na celé hľadisko,“ dodal režisér, ktorý sa s hercami v júli chystá na kresťanský festival amatérskych divadiel Gorazdov Močenok.

 

 

 

Zdroj: www.nasehumenne.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.