Združenie exallievov je na Slovensku už 20 rokov

(Šaštín-Stráže, 28. júna 2019) – Exallievi a priatelia dona Bosca sa v sobotu 22. júna zišli na ďakovnej púti v Šaštíne. Spolu s rodinami oslávili 20 rokov existencie svojho združenia. Viac ako 650 pútnikov priviezol špeciálne vypravený vlak.

Počas slávnostnej svätej omše, ktorú celebroval provinciál saleziánov don Jozef Ižold boli do združenia prijatí ôsmi noví členovia, šiesti exallievi a dvaja priatelia dona Bosca. „Exallievom, ktorí slávia 20. výročie prajem, aby v duchu dona Bosca šírili myšlienku viery, výchovy, budovania spravodlivej spoločnosti, aby boli prínosom pre svoje rodiny, ale aj pre celú verejnosť, pre Cirkev,“ poprial združeniu provinciál.

V poobedňajšom programe exallievi po prvýkrát udelili ceny Alberta Marvelliho, prvého blahoslaveného exallieva. Laureátom ceny za rozvoj združenia sa stal súčasný svetový prezident exallievov Michal Hort spolu s manželkou Martinou Hortovou a Marek Slezák, viceprezident exallievov s manželkou Janou Slezákovou. Cenu za sociálne aktivity získala Alexandra Mruk Papaianopol, iniciátorka dobročinnej adventnej zbierky Darujme úsmev. Ocenenie v kategórii kultúra prebral Michal Kĺč a laureátom ceny za angažovanosť v spoločnosti sa stal šéfredaktor denníka Postoj František Múčka.

Pozvanie na oslavu 20. výročia prijali aj zahraniční hostia. Exallievom a priateľom dona Bosca sa prihovoril prezident exallievov z Malty, Španielska či svetový sekretár exallievov. „Don Bosco nám povedal, že buďte čestní občania a dobrí kresťania. Čo to znamená? To znamená, že on nechce od nás nejaké zázraky. On chce od nás, aby sme to, v čom sme dobrí a to, čo robíme, našu prácu, naše hobby alebo naše poslanie, aby sme malú časť z toho venovali pre saleziánsku rodinu a pre exallievov. Saleziáni nás dobre vychovali a našou úlohou je dávať to ďalej,“ povzbudil prítomných svetový prezident exallievov Slovák Michal Hort.

Obedňajší čas spríjemnil dospelým krátky koncert Anny Hortovej a program pre deti, o ktorý sa na pätnástich stanovištiach postarala dvadsiatka animátorov z Čiernej Vody, zavŕšil MiroJilo so svojimi pesničkohrami.

Súčasťou púte exallievov ku svojim koreňom bolo aj spoločné fotenie. Exallievi a priatelia dona Bosca sa spolu s rodinami zhromaždili na dopredu vyznačených miestach v tvare rímskeho čísla dvadsať. Fotografiu vytvorenú vo vzduchu leteckým dronom a tiež USB kľúč s audio nahrávkou beletrizovaného životopisu bl. Titusa Zemana od exallieva Michala Kĺča si mohli rodiny na konci podujatia vziať domov ako malý darček.

„My sme tu preto, že sme si vedomí tých darov, ktoré sme dostali cez saleziánsku výchovu a snažíme sa niečo dať spoločnosti, niečo dať v komunitách, v ktorých žijeme a možno aspoň trošku niečo vrátiť aj samotným saleziánom,“ povedal prezident exallievov na Slovensku Róbert Mruk.

Združenie exallievov založili v roku 1999 absolventi Gymnázia Jána Bosca v Šaštíne. Odvtedy sa rozrástlo na viac ako 700 členov, ktorí sú sústredení v pätnástich strediskách po celom Slovensku.

Reportáž z podujatia si môžete pozrieť v Krátkych správach TV Lux.

mk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.