„Žijeme v pekle,“ hovoria saleziáni uprostred násilia a chaosu na Haiti

Na Haiti prevláda násilie ozbrojených gangov. Situácia nestability, ktorú krajina zažíva od zavraždenia prezidenta Jovenela Moïseho v roku 2021, sa zhoršila v posledných dňoch, keď premiér Ariel Henry oznámil svoj záväzok usporiadať voľby do augusta 2025. Odvtedy sa situácia zrýchlila, došlo k útokom na väznice, hromadným útekom nebezpečných zločincov, streľbe a pokusom o útok na Národný palác, poškodeniu prístavu a letiska a napokon pod tlakom zločineckých gangov aj k odstúpeniu predsedu vlády.

Zemetrasenie v roku 2010, potom ekonomická kríza, zavraždenie prezidenta a ďalšie zemetrasenie v roku 2021, spolu s tropickými búrkami a pandémiou, uvrhli obyvateľstvo do situácie neustálej humanitárnej núdze.

Oznámenie dnes už bývalého premiéra Ariela Henryho, že voľby sa budú konať v auguste 2025 (pričom funkčné obdobie premiéra vypršalo už 7. februára), uvrhlo krajinu takmer pred dvoma týždňami do úplného chaosu. Vodcovia zločineckých skupín začali útoky na hlavné väznice v krajine, pričom oslobodili viac ako 3 500 väzňov a svoje útoky sústredili do okolia Národného paláca a letiska.

„Situácia na Haiti je chaotická. Neexistujú slová, ktoré by ju opísali. Žijeme v pekle,“ povedali saleziáni, ktorí sa stále snažia byť užitoční v krajine, kde vládne chaos, a pomáhať obyvateľom vystaveným bezprecedentnej vlne násilia.

Haiti čaká na vyslanie medzinárodnej bezpečnostnej podpornej misie pod vedením Kene, ktorú OSN schválila v októbri minulého roka. Krajina zatiaľ prežíva v podmienkach inštitucionálneho kolapsu, neschopnosti polície a armády vysporiadať sa so zločineckými gangmi a obyvateľstva, ktoré nemá čo jesť.

„My saleziáni sme momentálne v poriadku, ale od 29. februára, keď sa táto situácia začala, nemôžeme vykonávať žiadnu činnosť,“ uviedli. Odvtedy vypuklo násilie ozbrojených gangov. Od januára bolo podľa OSN zabitých viac ako 1 200 ľudí. Krajina je na pokraji kolapsu a paralýzy, vysvetľujú medzinárodné agentúry. Táto nestabilita už spôsobila vysídlenie približne 300 000 ľudí.

Zločinecké gangy teraz kontrolujú približne 80 % územia hlavného mesta Port-au-Prince, nemocnice nie sú schopné ošetriť zranených, v posledných dňoch bolo vyrabovaných mnoho obchodov a mŕtvoly obetí zostávajú nepochované na uliciach okolo väzníc, odkiaľ minulú sobotu došlo k hromadnému úteku, takže sa už vyskytlo niekoľko prípadov cholery.

Saleziáni pôsobia na Haiti od roku 1935. Ich výchovné diela sú rozmiestnené po celej krajine a každoročne sa prostredníctvom škôl, centier odbornej prípravy, mládežníckych centier a rodinných domov starajú o viac ako 22 000 detí a mladých ľudí.

Budúcnosť Haiti je zložitá. „Žijeme v strachu, pretože nevieme, čo sa môže stať z minúty na minútu. Toto je náš život v posledných dňoch: prosíme vás, aby ste sa modlili a nezabudli na nás,“ uzatvárajú saleziáni z Haiti.

Zdroj: infoans.org

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.