Zomrel Anton Semeš, posledný žijúci spolutrpiteľ bl. Titusa Zemana (opravené)

(Dechtice, 22. januára 2020) – V pondelok 20. januára zomrel vo veku nedožitých 90 rokov pán Anton Semeš. Bol posledným žijúcim spolutrpiteľom blahoslaveného Titusa Zemana, s ktorým bol väznený a odsúdený.

OPRAVA 25. januára: vo verzii správy z 22. januára sme nesprávne uviedli, že Anton Semeš bol posledným žijúcim z účastníkov tretej výpravy bl. Titusa Zemana. Aktuálne ešte v USA žije salezián Alojz Pestún, ktorý bol účastníkom tretej výpravy, podarilo sa mu ujsť pred zatknutím a neskôr predsa len tajne odišiel za hranice.

Anton Semeš sa narodil v obci Ložín okr. Michalovce 30. januára 1930. Gymnázium začal študovať v Michalovciach, kde aj spoznal saleziánov. Noviciát absolvoval v Hronskom Beňadiku. Počas Barbarskej noci bol spolu s ďalšími mladými klerikmi študentmi filozofie aj on internovaný v Šaštíne a potom v Podolínci, odkiaľ bol poslaný do PTP na Libave a následne v Plzni. Na jar v apríli 1951 bol jedným z účastníkov tretej výpravy pod vedením Titusa Zemana. Po nevydarenom prechode cez rieku Moravu bol aj on zatknutý, spolu s ďalšími bol 22. februára 1952 v Bratislave odsúdený – dostal trest 14 rokov väzenia, z čoho polovicu strávil v jáchymovských uránových baniach.

Po návrate z väzenia pracoval v Liberci a potom v Bratislave, a založil si rodinu. Ako dôchodca zriadil v Prešove knižnicu pre seminaristov Gréckokatolíckej cirkvi v kňazskom seminári a ako knihovník tam prežil vyše trinásť rokov.

Zádušná svätá omša za zosnulého Antona Semeša a pohrebné obrady sa budú konať v sobotu 25. januára 2020 v Dechticiach.

Spracoval rhsdb, zdroj: grkatpo.sk, foto: lozin.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.