Zomrel Ján Brichta, spolutrpiteľ bl. Titusa

2019 12 05 brichta23(Bratislava 5. decembra 2019) – Ing. Ján Brichta, účastník tretej výpravy Titusa Zemana, spolu s ním odsúdený, trpiteľ za vieru zomrel vo veku požehnaných 91 rokov vo štvrtok 28. novembra 2019. Pohrebné obrady sa budú konať v Katedrále svätého Martina v Bratislave v piatok 6. decembra 2019 o 13.00, zádušnej svätej omši bude predsedať bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský.

Saleziánsku rodinu o úmrtí informovala dcéra zosnulého. Označila ho za „saleziána celým svojím životom“.

Ing. Ján Brichtasa narodil 8. novembra 1928 v Jablonovom na Záhorí. Ako mladý salezián postnovic bol aj on po Barbarskej noci sústredený v Podolínci. Odtiaľ ho s ďalšími 22. mája presunuli na preškolenie a na stavbu priehrady mládeže, stadiaľ ich koncom augusta prepustili domov. Čoskoro dostal povolávací rozkaz do PTP do tábora Libavá neďaleko Olomouca. Kvôli zdravotným okolnostiam sa mu podarilo vrátiť na Slovensko. Ako 22-ročný bol účastníkom tretej Titusovej výpravy za hranice v apríli 1951. Týždeň pred odchodom osobne kontaktoval aj bohoslovca Augustína Lovíška, ponúkol mu odísť za hranice a dal mu presné informácie o odchode. Večer 7. apríla u Hercogových jemu don Andrej Dermek spamäti diktoval kánon svätej omše, aby na druhý deň mali kňazi text k dispozícii na papieri. Keď sa prechod cez rieku Moravu nepodaril, aj on bol 8. apríla 1951 v Malých Levároch zatknutý. Spolu s ďalšími bol vypočúvaný a mučený aj v povestnom „leopoldovskom mlyne“. Vo februári 1952 bol spolu s Titusom a jeho skupinou odsúdený, dostal trest 15 rokov väzenia. Po niekoľkých týždňoch v Ilave ho previezli do Jáchymova. Jeho rodičia ho nevidel päť rokov, no usilovali o jeho predčasné prepustenie, čo sa nakoniec podarilo v decembri 1958. V rodnej obci sa potom zamestnal na roľníckom družstve a tam pracoval až do roku 1989. Založil si peknú rodinu. Po roku 1990 mohol ako laik doštudovať aj teologickú fakultu a tak aspoň sčasti naplniť plán z mladosti.

V procese blahorečenia Titusa Zemana bol jedným z vzácnych svedkov ako spolutrpiteľ, v sprievode svojej rodiny sa zúčastnil slávnosti blahorečenia a na prvé výročie vo Vajnoroch mohol odhaliť bl. Titusovi Zemanovi jeho sochu.

Viac o životnom príbehu Jána Brichtu spracoval Ústav pamäti národa TU.

rhsdb, foto pametnaroda.cz a archív

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.