Už tento víkend vyvrcholí v Bratislave a Šaštíne bohatý celoročný program osláv 100. výročia príchodu saleziánov na Slovensko – začíname Víkend vďačnosti!
V sobotu 7. septembra sa program osláv odohrá na viacerých miestach v hlavnom meste a v nedeľu sa oslavy prenesú do šaštínskej Baziliky Sedembolestnej Panny Márie.
Sobotnú svätú omšu o 11:00 v bratislavskej Gopass Aréne, ktorá je otvorená pre verejnosť, bude celebrovať provinciál Peter Timko. Kázať bude vikár hlavného predstaveného Saleziánov dona Bosca don Stefano Martoglio. Slávnostný ceremoniál s bohatým umeleckým programom začína v Gopass Aréne o 15:00 hod. V priestoroch saleziánskeho strediska na Mamateyovej ulici v Petržalke podvečer odohrajú muzikál Bola raz jedna klietka. Na obe podujatie je potrebné zakúpiť si vopred lístky, cez špecializovanú stránku.
Nedeľný program otvorí slávnostná sv. omša v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne, ktorú o 10:30 celebruje Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku. Svätú omšu bude v priamom prenose vysielať televízia Lux.
V týchto dňoch tiež Slovenská pošta vydáva špeciálny známkový zošit s tematikou saleziánov, ktorý približuje významné míľniky v ich 100-ročnom fungovaní na Slovensku. V umeleckom spracovaní Cyrila Uhnáka obsahuje známkový zošit odkazy na sv. Jána Bosca, bl. Titusa Zemana, spomienky na prácu saleziánov v Šaštíne v roku 1937 aj začiatky futbalu na bratislavskej Trnávke v roku 1942. Známkový zošit bude možné si zadovážiť v sobotu 7. septembra v Gopass Aréne v Bratislave.
Pri tejto príležitosti sa dnes v bratislavskom stredisku na Miletičovej konala aj tlačová konferencia so zástupcami médií. Don Stefano Martoglio na nej vyzdvihol prínos „nenápadnej“ slovenskej provincie, ktorá svojím zápalom vedela inšpirovať aj ďalšie, „často uzavretejšie“ národy. „Je zaujímavé a že malá krajina v srdci Európy sa vie tak prispôsobiť zmenám, ktoré prinášali aj veľmi ťažké a náročné časy v minulosti, a bola tak veľmi životaschopná,“ povedal.
Uviedol, že slovenskí saleziáni doposiaľ pôsobili v 52 krajinách sveta a tým mali aj bohatý medzinárodný dopad. Poukázal na to, že v Turíne, na mieste, kde pôsobili prví saleziáni, je dnes päť nádvorí a jedno sa volá po Slovenskom saleziánovi Františkovi Sersenovi. „Svoje nádvorie nemá ani don Bosco,“ podotkol s humorom, aby zdôraznil prínos slovenských saleziánov pre európske spoločenstvo.
„Od začiatku pôsobenia saleziáni nie sú sami, sú obklopení hnutím mladých, mužov, žien, ktorí sympatizujú s myšlienkami dona Bosca a spolupracujú s nami. Sami by sme nevedeli mat taký dopad na Slovesnku,“ otvoril svoj vstup na tlačovej konferencii Peter Timko a dodal: „Sme tu aj vďaka tým, ktorí uverili myšlienke dona Bosca a pridali sa k nám.“
Upresnil, že dnes má slovenská provincia takmer 180 bratov, saleziáni pôsobia v každom okrese a vedú dve materské, jednu základnú a jednu strednú školu.
„Mojím snom je, aby sme vždy našli cestu, ako byť pri mladých. Mení sa doba, prichádza umelá inteligencia, no mladí majú vždy tie isté túžby v srdci. No komunikujú ich iným spôsobom. Prajem si, aby sme sa nebáli prijať nové výzvy a boli takí odvážni, ako naši bratia v ťažkých časoch,“ uzatvoril P. Timko.