"Malá misia" na Ukrajine

Online formulár pre záujemcov TU.

Už od roku 1995 chodia saleziánski misijní dobrovoľníci pomáhať miestnym kňazom do Zakarpatskej oblasti na Ukrajine pri práci s deťmi. Pomoc spočíva v príprave a realizácii dvojtýždnového letného prímestského tábora pre deti a mládež. Môže to byť pre teba veľmi dobrá príležitosť pre otvorenie sa službe druhým nielen vo svojom okolí, ale aj za hranicami našej vlasti. Zároveň tým lepšie spoznáš seba a zažiješ radosť z nezištného dávania tým, ktorí dostali oveľa menej ako ty. Prinášame ti článok jednej misijnej dobrovoľníčky, aby si si vedel/vedela predstaviť ako to prebieha:

Sú ochotní dať všetko, čo majú

Dobrovoľníci zo Slovenska strávili dva týždne na Ukrajine. Ich úlohou bolo venovať sa deťom a mládeži prostredníctvom tábora a stretiek. Štyridsať dobrovoľníkov pôsobilo v jedenástich ukrajinských dedinách a štyroch mestách. Niekde týždeň, niekde dva.

Druhý augustový týždeň vyrazili slovenskí dobrovoľníci za východné hranice, na Zakarpatie. Rozdelení do skupín vykonávali svoju činnosť na pätnástich rôznych miestach. Organizovali denný tábor pre deti a v poobedňajších hodinách sa venovali mladým formou mládežníckych stretnutí.

Témou dvojtýždňového tábora bol ruženec. Súčasťou programu bola aj jednodňová púť detí v Tjačive, kde sa stretli účastníci tábora spolu s dobrovoľníkmi skoro zo všetkých miest a dedín, kde pôsobili. Krátkymi vystúpeniami sa predstavili jednotlivé dedinky a mestá a po nich nasledovala spoločná liturgia a súťaže.

„Keď som chcela ísť prvýkrát na Ukrajinu, tak to bolo o tom, že som chcela dať samú seba, svoje talenty využiť na prospešnú vec a vyjsť zo svojej zóny komfortu. Chytilo ma to za srdce a ťahalo ísť tam znova. Teraz, už po treťom roku, poznám deti a rodiny, ich životné príbehy. Už to nie je to len o tom, že som tam dva týždne, a potom na Ukrajinu ani nemyslím, ale je to o tom, že s nimi komunikujem aj počas roka,“ popísala svoju motiváciu dobrovoľníčka Veronika. Ďalej dodáva, čo ju na Ukrajine najviac oslovilo: „Jednoznačne ich pohostinstvo. Keď chodíte po rodinách a oni sa o vás starajú, a potom zistíte, ako málo majú, ale aj tak sú ochotní dať všetko, čo majú. A to aj napriek tomu, že oni by už potom nič nemali.“

Samotnému výjazdu na Ukrajinu predchádzala polročná príprava. Dobrovoľníci sa stretávali raz do mesiaca. Počas spoločného víkendu tvorili program, učili sa ukrajinčinu a oboznamovali sa s kultúrou krajiny. Formátori dbali na to, aby príprava zahŕňala prvky ako svedectvá o misijnom dobrovoľníctve, duchovné obnovy či budovanie partie prostredníctvom večerných teambuildingov.

Autor: dobrovoľníčka Monika

Aj v roku 2017 je naplánovaná táto takzvaná "malá misia" na Ukrajine. Záujemcovia sa môžu prihlásiť vyplnením online formulára TU!

Dôležité informácie:
Termín tábora: 22.7. - 5.8.2017
Prípravné stretnutia budú bývať na dvoch miestach:
- západná skupina v Pruskom okr. Ilava (prvé stretnutie 13.-15.1.2017)
- východná skupina v Kysaku a Tatrách (prvé stretnutie 13.-15.1.2017)

Podmienky:
• byť veriaci vo veku od 18 do 30 rokov
• skúsenosť práce s deťmi
• chuť spolupracovať na dobrom diele pre deti a mládež
• absolvovať raz mesačne prípravný víkend

Dominik Felber SDB
(zodpovedný za prípravu)

V prípade ďalších otázok sa môžeš ozvať na mailovú adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk